Kategori arşivi: Kaleme Aldıklarım

Almanya’da Büyük Kriz; Kömür Sahası Şehri Yutuyor

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı  Baran Bozoğlu: Almanya’nın kömürden de termik santrallerle elektrik üretiminden de tam olarak vazgeçmediğini bizzat yerinde görme fırsatı buldum.

Recycling Industri Magazine 01.01.2017

Enerji ve çevre sorunlarına dair ve hatta son zamanlarda özellikle iklim değişikliği hakkında birçok haber basında yer alıyor. Birçok rapor açıklanıyor; konuyla ilgili kişi ve kurumlar haberleri ve raporları  heyecanla takip ediyor. Almanya’da Büyük Kriz; Kömür Sahası Şehri Yutuyor yazısına devam et

“Paris, Meslek Odamızı Doğrudan Etkiledi”

Eco IQ Dergisi 01. 11.2016

“Siyaset alanı iklim değişikliğine ilgi gösterip daha fazla çözüm üretmeye, ekonomiyi bu sorun üzerinden tekrar şekillendirmeye çalışırsa birçok engel aşılabilecektir. En büyük beklentimiz ülkemizin karbon emisyonunu en aza indirecek şekilde bir yapılanmaya acilen gidilmesidir” Kopenhag’daki COP 15 toplantısı sonrasında iklim değişikliği ile mücadelede uluslararası bir işbirliğinin yapılabileceğine ve anlaşmanın sağlanacağına dair umutlarımız azalmıştı. Paris’teki toplantıya da bu endişeyle yaklaşmıştık. Ancak ne mutlu ki, öyle olmadı en geniş katılım ile bir uzlaşma çıktı ve katılan bütün ülkeler, oluşturulan Paris Anlaşması’na destek verdi. Bu olumlu hava hiç kuşkusuz iklim değişikliği konusunda uzman meslek grubu olan bizleri ve meslek odamızı doğrudan etkiledi. Yaptığımız çalışmalarda, verdiğimiz eğitimlerde iklim değişikliği ve Paris Anlaşması ve anlaşmanın getirdiği yeni mekanizmalar yoğun bir şekilde yer alıyor. Ülkemizin başta çevre politikasının ve ilgili bütün politikaların iklim değişikliği sorununu dert eden bir şekilde revize edilmesi için biz de elimizden gelen çabayı artık daha fazla harcıyoruz, çünkü daha umutluyuz. Odamızın 13. Genel Kurulu’nda da ana gündem maddelerimizden bir tanesi İklim Değişikliği ve Paris Anlaşması olmuştu. “Paris, Meslek Odamızı Doğrudan Etkiledi” yazısına devam et

ELEKTRİK PİYASASI KANUNUNUN ÇEVRESEL YANSIMALARI

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu’nun 01.07.2016 Tarihli Eko IQ Dergisinde yayımlanan yazısı:

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/1081) ile Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı (1/715) TBMM’de kabul edildi. (Kabul edilen kanuna bu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6719.html )

eq1

ELEKTRİK PİYASASI KANUNUNUN ÇEVRESEL YANSIMALARI yazısına devam et

Samimiyetsizlikler ve Umut Kırıntıları ile Dolu Paris İklim Zirvesi ve Türkiye’de Yapılması Gerekenler

İklim değişikliği sorunu, Paris Anlaşmasının önemli noktaları ve Türkiye’nin durumu…

Sosyal Demokrat Dergi Şubat 2016

sosyal demokrat1

sosyal demokrat2

sosyal demokrat3

Samimiyetsizlikler ve Umut Kırıntıları ile Dolu Paris İklim Zirvesi ve Türkiye’de Yapılması Gerekenler yazısına devam et

ÇED Yönetmeliği Değişikliğine İtiraza ‘Kısmen’ Kabul

Taraf Gazetesi 06 Ocak 2016

taraf

Aydınlık Gazetesi 06 Ocak 2016

aydınlık

24.11.2014 tarihli ÇED Yönetmeliği‘ndeki olumsuz değişikliklerin iptali için dava açmıştık. TMMOB Çevre Mühendisleri Odamız dışında, Ekoloji Kolektifi Derneği, yurttaşlar ve TMMOB da ayrı dava açmıştı. Odamızın açtığı davaya dair yürütme durdurma kararları elimize ulaştı. Dava devam ederken yürütme durdurma taleplerimiz kısmen kabul edildi.

ÇED Yönetmeliği Değişikliğine İtiraza ‘Kısmen’ Kabul yazısına devam et

HAVA KİRLİLİĞİ RAPORU 2015

rapor kapak

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye‘deki hava kirliliğinin özellikle belli bölgelerde kitlesel hastalıklara neden olabilecek seviyelere ulaştığını kaydetti.

Bozoğlu, Türkiyedeki hava kirliliğine dair bir rapor hazırladı.  Raporda İstanbul, Ankara, Bolu, Edirne, Düzce, İzmir ve Iğdır‘da hava kirliliğinin kritik seviyeyi aştığını, bilimsel veriler ve grafik eşliğinde ortaya koyan ÇESAM Başkanı, ülkemizde belirlenen sınır değerlerin, AB ve Dünya Sağlık Örgütü‘nün belirlediği sınırlarla uyumlu olmadığı, bizdeki değerlerin AB sınır değerlerinin yaklaşık iki katı olduğunu belirtti. Bozoğlunun raporunda, Ankara, İstanbul, Bolu, Keşan, Düzce, İzmir ve İğdır‘da Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre kritik seviyenin çoktan aşıldığı da kaydedildi.

Baran Bozoğlu, Keşan ve Iğdır için, “Acil önlemler alınmazsa kitlesel hastalıklar her an baş gösterebilecektir, Türkiye zehir soluyor, acil önlem alınmalı”  dedi.

Raporun tamamı ekli dosyada…

hava_kirlilik_raporu_2015_baran bozoglu

HAVA KİRLİLİĞİ DSÖ KRİTERLERİNİN ÇOK ÜZERİNDE

Baran Bozoğlu, Keşan ve Iğdır için, “Acil önlemler alınmazsa kitlesel hastalıklar her an baş gösterebilecektir, Türkiye zehir soluyor, acil önlem alınmalı” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi 02 Şubat 2016

cumhuriyet

Devrim Gazetesi

Devrim1

Devrim2

Gazete 365 20 Ocak 2016

gazete 365

gazete 365_2

 

Milliyet Gazetesi 18 Ocak 2016

milliyet 18

Milliyet Gazetesi 17 Ocak 2016

milliyet 17

Burdur Gazetesi 19 Ocak 2016

burdur

Ortadoğu Gazetesi 19 Ocak 2016

ortadoğu

Edirne Gazetesi 19 Ocak 2016

edirne

Cumhuriyet Gazetesi 10 Ocak 2016

cumhuriyet10

Milliyet Gazetesi 11 Ocak 2016

milliyet10

Bolu Gündem Gazetesi 09 Ocak 2016

bolu gündem1

bolu gündem2

Cumhuriyet Gazetesi 05 Ocak 2016

cumhuriyet

Evrensel Gazetesi 05 Ocak 2016

evrensel

Hürriyet Ankara 03 Ocak 2016

hürriyet1

hürriyet2

Önce Vatan Gazetesi 03 Ocak 2016

önce vatan1

önce vatan2

Aydınlık Gazetesi 31 Aralık 2015

aydınlık1

aydınlık2

HAVA KİRLİLİĞİ DSÖ KRİTERLERİNİN ÇOK ÜZERİNDE yazısına devam et

Gürültü Kirliliği…

Biz çevre mühendislerinin birincil amacı, doğadaki canlıların, öncelikle sağlıklı bir şekilde yaşaması için çalışmaktır. Mesleğe başladığım günden bugüne, bunun mücadelesini verdim, veriyorum.  Bir Yunus Emre şiirinin çok sevdiğim dörtlüğüdür:

İlim ilim bilmektir,

İlim kendin bilmektir

Sen kendin bilmezsin

Ya nice okumaktır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gürültüye dair yönetmelik değişikliği hakkında yaptığımız açıklama, bakanlık tarafından eleştirildi. Çok fazla yorum yapmadan, yönetmeliğin eski ve yeni halini birlikte değerlendirdim…

Gürültü Kirliliği… yazısına devam et