Türkiye‘de Çevre Yönetimi, ÇED Süreci ve Güncel Çevre Sorunları Paneli

baçek2Balıkesir Üniversitesi Çevre Bilimleri Kulübü‘nün düzenlediği “Türkiye‘de Çevre Yönetimi, ÇED Süreci ve Güncel Çevre Sorunları” başlıklı paneline katılan ÇMO Başkanı Bozoğlu, öğrenciler tarafından kapıda karşılandı. Katılımın yoğun olduğu ve süre ilerledikçe katılımcı sayısının arttığı panelde, üç saate yakın ara vermeksizin konuşan Bozoğlu, ‘Gerçeklerin gizlendiği bir ortamda, yorulmadan, bıkmadan her alanda sorunları dile getirmeliyiz ki, tarihe müdahale edebilelim. Herkesin yaşamında topluma katkı verebileceği alanlar vardır. Bana, yıllık izin alınıp o kadar yol çekip panelde konuşmacı olunur mu diyen değerli arkadaşlarıma önerimdir` diye konuştu.

Bozoğlu, ÇMO Bursa Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Efsun Dindar ile  birlikte katıldığı panelde, kendilerini yalnız bırakmayan öğrencilere teşekkür ederek, duygularını, ‘Bizi yalnız bırakmayan, umut dolu, pırıltılı gözlerle paneli izleyen, organize eden, sorularıyla, görüşleriyle zihinlerin daha da açılmasını sağlayan değerli öğrenci arkadaşlarıma teşekkür ederim. Balıkesir Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri, toplumsal sorunları, mesleki sorunları, çevre sorunlarını dert ediyorlar! İyi ki varlar` şeklinde dile getirdi.

baçekOda Başkanı Bozoğlu ve Bursa Temsilcisi Dindar panel öncesinde, Balıkesir Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Özmetin‘i de makamında ziyaret ederek, okulları ve çevre sorunları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

KOSOVA MİLLETVEKİLLERİNDEN ZİYARET

KOSOVA ZİYARETİTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının konuğu  olarak Türkiye`de bulunan, ezan ve çan seslerinin gürültü kapsamına girip girmediği hususunda Türkiye`deki mevzuatı ve uygulamaları inceleyecek olan Kosova heyeti,  28 Şubat Cuma günü  Çevre Mühendisleri Odasını ziyaret etti.

Oda Başkanımız Baran Bozoğlu tarafından karşılanan, aynı zamanda Kosova Çevre ve Alan Planlama Komisyonu Başkanı da olan heyet başkanı Naid Hasami, ziyaretlerinin amacıyla ilgili olarak, ‘AB ile uyumlu olmasını istediğimiz, gürültü ve gürültü kirliliği ile ilgili bir yasa taslağı hazırlığı içerisindeyiz. Kosova`da insan sağlığını tehdit eden çok fazla gürültü var. Sizin ülkenizde de bu sorun nasıl çözülmüş onu incelemek istedik` şeklinde konuştu.

Daha önce dört yıl boyunca Çevre ve Şehircilik Bakanlığında AB projelerinde görev yaptığını, bu nedenle Kosova‘nın çalışmalarına yabancı olmadığını belirten Odamız Başkanı Bozoğlu, ‘Yasanın olması önemli ama kirliliğin tespiti, ölçümü en az yasa yapmak kadar önemli‘ diyerek laboratuvarların akreditasyonunun KOSOVA ZİYARETİ2 önemine dikkati çekti.

Kendilerine ÇMO yayınlarından oluşan bir hediye sunulan konuk  heyet  ziyaretten ve bilgilendirmeden çok memnun olduklarını söyledi.

BAKAN GÜLLÜCE ZİYARETİ

???????????????????????????????

ÇMO üyelerimiz,  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce`ye makamında hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Oda Başkanımız Baran Bozoğlu ziyarette yaptığı konuşmada 3. Havalimanı, Gaziemir`deki atıklar, 3. Köprü gibi çevre sorunlarını dile getirerek, ‘Biz kalkınma düşmanı değiliz. Çevre için birlikte hareket etme amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdik` diye konuştu. Bozoğlu, özellikle çevre mühendislerinin istihdam sorununa da dikkati çektiği konuşmasını, ‘Çevre görevlisi değil Sayın Bakanım, Çevre mühendisi` diye tamamladı.

Bakan Güllüce de ‘farklı düşünüyormuş gibi görünsek de aslında vardığımız yer aynı` diyerek başladığı konuşmasında, kendisinin de aslında çevreci olduğunu, birlikte güzel şeyler yapılabileceğine  inandığını belirtti. İdris Güllüce, ÇMO Başkanımız Bozoğlu`nun odaya daveti üzerine de, ‘Bugün veya yarın diyemem. Ama benim ağzımdan çıkan sözdür. Mutlaka en kısa zamanda ziyaret edeceğim. Yalnız çok çay içerim. Ben gelemeden büyük bir demlik çayı hazır edin` şeklinde konuştu.

İSTANBUL BASININA ÇED SÜRECİNİ ANLATTI

BASİN

ÇMO Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, çeşitli toplantılar için gittiği İstanbul`da, gazetecilerle de bir araya geldi. İstanbul`daki çeşitli gazete, dergi, internet ve görüntülü basın çalışanları ile 18 Şubat salı günü gerçekleşen buluşmada gündeme ilişkin konuları değerlendiren  Bozoğlu, 3. Havalimanı, 3. Köprü ve ÇED süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

“TORBAYLA” KATILIMCI ÇEVRE YÖNETİMİ OLMAZ

Söz konusu düzenleme 3. Havalimanının ÇED Raporu olumlu kararının yürütmesinin durdurulmasına dair İstanbul 4. İdare Mahkemesi`nin verdiği kararı iptal edemez, by-pass edemez.

14.02.2014

13.02.2014 tarihinde, TBMM`ye yeni bir torba kanun sunulmuştur. İçerisinde doğal alanlara dair de  ifadelerin bulunduğu “torba”ya yine birçok farklı konuda kanun değişiklikleri konulmuştur.

jeo1

Ülkemizde, çevre politikası ve çevre yönetimi uzun süredir katılımcı anlayıştan uzak, bilim ve teknik ekseninde tartışma yapılmadan oluşturulmakta, ülkemizin doğal alanlarına dair hatalı kararlar Torba Kanunda bulunan 5686 Sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanununun 3. Maddesinin birinci fıkrasında yani tanımlar kısmında “Kurul” tanımının getirilmesi önerilmiştir. Yani yeni bir kurul kurulmuştur.

“TORBAYLA” KATILIMCI ÇEVRE YÖNETİMİ OLMAZ yazısına devam et

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI MÜSTEŞARINA ZİYARET

MÇevre Mühendisleri Odası (ÇMO)  Yönetim Kurulu Başkanı  Baran BOZOĞLU, Çevre Görevlisi Yönetmeliği‘ni görüşmek üzere, 12 Şubat Çarşamba günü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK‘ü makamında ziyaret etti.

Çevre Görevlisi Yönetmeliği‘nin konuşulduğu ziyarette, üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda sorunlu olduğunu düşündüğümüz maddeler  üzerinde tartışıldı. Çevre mühendislerinin bilgi birikimini ve çalışma alanlarını artırabilecek konulara dair görüş alış verişinde de bulunulan ziyarette, Yönetmeliğin bu şekli ile kabul edilemez olduğu belirtilerek,  teknik çalışmalarda ÇMO olarak  her türlü desteği vermeye hazır olduğumuz iletildi.

Müsteşar ÖZTÜRK ziyaretten  duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Çevre Görevlisi Yönetmeliği ile ilgili dile getirdiğimiz konuları not aldı ve ÇMO ile birlikte olumlu gelişmelere imzalar atılabileceğini söyledi.

ÇEVRE MEVZUATINI ANLATMAYA HAZIRIZ!

SAYIN BAKAN ÇEVRE MEVZUATINA DAİR KAMUOYUNA HATALI BİLGİLER VERMEKTEDİR.

YENİ BAKAN İDRİS GÜLLÜCE’YE ÇED YÖNETMELİĞİNİ VE ÇEVRE MEVZUATINI, EKSİKLİKLERİ, HATALARI ANLATMAYA HAZIRIZ!

11.02.2014

  • Sayın Bakan, ÇED Yönetmeliğinde 13 gün ÇED Raporları askıda kalır demiştir, ÇED Yönetmeliğinin 14. Maddesine göre ÇED Raporları 10 “iş günü” askıda kalmaktadır.

cevmvz

  • Sayın Bakan, 30 Nisan 2013 de askıya çıktığını belirtmiştir, fakat rapor 22 Nisan 2013 tarihinde askıya çıkmıştır ve ihale 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılmıştır. Yani 10 “iş günü” dolmadan ve ÇED olumlu kararı olmadan ihale yapılmıştır. İhaleden önce Ulaştırma, Habercilik ve Denizcilik Bakanlığı uyarılmış ve ÇED olumlu kararı olmadan hukuksuz işlem yapılacağı belirtilmiştir. ÇED Olumlu Kararı ise 21 Mayıs 2013 tarihinde alınmıştır. Yani ÇED olumlu kararı alınmadan ihale yapılmıştır.

ÇEVRE MEVZUATINI ANLATMAYA HAZIRIZ! yazısına devam et