NÜKLEER KAZADA, ANKARA YOK OLUR!

Bilindiği üzere, 26 Nisan 1986 saat 01:23`de Ukrayna`nın başkenti Kiev`in 140 km uzağında bulunan Çernobil Nükleer Santrali`ne kaza meydana gelmiş, yüzbinlerce insan yaşamını yitirmiş, yüzbinlerce insan evini terk etmek zorunda kalmış ve geniş bir coğrafya radyasyondan etkilenmiştir.

Ukrayna`da ve bölge ülkelerde etkisi devam eden, insan ömrünün  kısalmasına neden olan radyasyondan ülkemiz de etkilenmiş ve Türk Tabipler Birliği`nin raporuna göre, Çernobilden kaynaklı olarak kanser vakalarında artış yaşanmıştır.

3 Rus bilim adamının 5000`e yakın çalışmayı değerlendirmesi sonucunda yarım milyon (500.000) kişinin yaşamını yitirdiğini tespit ettiler.

NÜKLEER SANTRAL GERİ BİR TEKNOLOJİ OLDUĞUNU, AKKUYUYA NÜKLEER SANTRAL YAPMAYA ÇALIŞAN FİRMA DA KABUL EDİYOR!

Nükleer santral kamuoyunda yaratılmaya çalışan algı gibi, ileri bir teknoloji değildir. Bir enerji üretim biçiminin karmaşık görünmesi ve kullanılan hammaddesindeki farklılık o enerji üretim biçimini teknolojik yapmaz.

NÜKLEER KAZADA, ANKARA YOK OLUR! yazısına devam et

ÇED KAMU SPOTU

Bozoğlu: Kamu spotu, Bakanlığın yaptıklarıyla, söylemlerinin çelişkilerini daha da ortaya çıkarıyor

çed spotuANKARA (Haber Merkezi) TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurlu Başkanı Baran Bozoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın hazırladığı kamu spotu için ‘Takiyenin daniskası` dedi.

Televizyonlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından , Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarının ne olduğu ve önemini anlatan bir  kamu spotu yayımlamaya başladı. ÇMO Başkanı Bozoğlu yaptığı açıklamada hazırlanan kamu spotunu eleştirerek, ‘Yayımlanan film, bu güne kadar yaptığımız eleştirilerimizin haklılığını ortaya koymuştur` dedi. Kamu spotunun, Bakanlığın  yaptıklarıyla, söylemlerinin çelişkileri daha da ortaya çıkardığını belirten Bozoğlu şöyle konuştu:  ÇED KAMU SPOTU yazısına devam et

SULAK ALANLARI KORUN(MA)MASI YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ!

sulak alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği yayımladı. İlk kez 2002 yılında yayımlanan ve bugüne kadar birçok kez değiştirilen yönetmelik, Başbakan`ın 3. Havalimanı inşaatı ziyaretinin ardından yenilendi…

BAŞBAKANIN İSTEDİĞİ OLDU, KORUMA BÖLGELERİ DARALTILIYOR!

SULAK ALANLARIMIZIN YOK EDİLMESİ HIZLANDIRILIYOR!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bugün, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği yayımladı. 2002 yılında ilk defa yayımlanan yönetmelik, 2005`de yeniden yayımlanmış ve  günümüze kadar birçok değişiklik yapılmıştır. Bugün Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği 3.  kez önemli değişiklikler yapılarak yayımlanmıştır.

SULAK ALANLARI KORUN(MA)MASI YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ! yazısına devam et