EYMİR`DEKİ OTEL PROJESİNDE BİLİNMEYEN GERÇEKLER!

Eymir Gölü, Mogan Gölü ile birlikte Ankara’nın önemli doğal gölüdür. 1. Derece Doğal Sit alanıdır, yüzlerce kuş türünü, bitki ve hayvan türünü ekosisteminde barındırır…
Bir firma tarafından Eymir Gölü’nün kuzeyine, 150 metre ilerisine otel projesi yapılması için çalışmalar başlatılmıştır.

eymir
Söz konusu otel projesinin alanı Özel Çevre Koruma Alanı içerisinde kalmaktadır. Planda ağaçlandırılacak alan olarak ifade edilmiştir. Plan notlarında ise turizm ve konut yapısına dair ifadeler yer almaktadır.
Bu önemli doğal alana yapılması planlanan otel projesiyle birlikte Eymir Gölü ve çeperinin yapılaşmaya açılacağı su götürmez bir gerçekliktir…

EYMİR`DEKİ OTEL PROJESİNDE BİLİNMEYEN GERÇEKLER! yazısına devam et

BİR HUKUKSUZLUK ÖRNEĞİ DAHA: CENAL`DE İNŞAAT SÜRÜYOR

Çanakkale Karabiga yarım adasında 20’ye yakın termik santral projesinin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Bunlardan CENAL Termik Santrali ise hukuksuz bir biçimde inşaata devam etmektedir.

cenal

1320 MW’lık kapasiteye sahip ve içerisinde atık sahası, limanı, derin deniz deşarjı yapıları da bulunan bu tesis için yürütülen ÇED süreci; hukuksuzlukların ve mahkeme kararlarının göz ardı edilme sürecinin somutlaşmış halidir. Mahkemelerin verdiği iptal kararları gerek firma gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından göz ardı edilmiştir.

BİR HUKUKSUZLUK ÖRNEĞİ DAHA: CENAL`DE İNŞAAT SÜRÜYOR yazısına devam et

SUYUMUZ AZ ÜSTELİK DE KİRLİ

22 Ekimde Bursada gerçekleştirilen Geçmişten Günümüze Nilüfer Çayı Paneli ‘nde konuşan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, özellikle su kıtlığı ve kirliliği hakkında söyledikleriyle dikkatleri çekti.

Olay Bursa Gazetesi 23 Ekim 2014

olay bursa 23 ekim

 

 

TMMOB 60 Yaşında

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, TMMOB 60. yaş kutlamaları çerçevesinde düzenlenen konferansta, Türkiye’de Su Yönetimi ve Güncel Sorunlar’ı anlattı.

Olay Gazetesi 22 Ekim 2014

Olay Gazetesi 22 Ekim 2014

Ekip 22 Ekim 2014

ekip 22 ekim

Gazete Gerçek 22 Ekim 2014

gazete gerçek 22 ekim

Hedef Halk 22 Ekim 2014

hedef halk 22 ekim

 

Haber Gazetesi (Samsun) 22 Ekim 2014

samsun haber gazetesi 22 ekim

Gazete Arena 22 Ekim

gazete arena 22 ekim

TOPLUMDA ÇEVRE BİLİNCİ VAR DİYEMEM

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Köy-Koop Gazetesi, Köy-Koop Haber‘in iklim değişikliği, çevre sorunları ve çözüm yolları, ÇMO çalışmaları ve STK‘lar ile ilişkiler hakkındaki sorularını yanıtladı.

GAZETE_Ekim_ GAZETE_Ekim_2

GAZETE_Ekim_3

Röportajın tamamını haberin altında ekli pdf dosyasından okuyabilirsiniz.

 

 

Geçmişten Geleceğe Nilüfer Çayı”

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlunun da konuşma yapacağı Geçmişten Günümüze Nilüfer Çayı Paneli 22 Ekimde Bursa`da gerçekleştirilecek.

nilüfer

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Feza Karaer, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, DSİ 1.Bölge Müdürlüğü Çevre Yönetimi Ve Denetimi Şube Müdür Yardımcısı Gülşen Usta ve TMOBB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoyun panelist olarak katılacağı etkinlik saat 13.00te BTSO Meclis Salonunda yapılacak.

Greenpeace Ziyareti

Greenpeace İklim Değişikliği ve Enerji Kampanya Sorumlusu Devin Bahceci, ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu’nu ziyaret etti.

IMG_2178
ÇMO Merkez’de gerçekleşen ziyarette ülkemizde yaşanan çevre sorunları konuşuldu. 3. Havalimanı, 3. Köprü ve HES inşaatları, Zeytinlik ve Sulak Alanlar ile ilgili Yönetmelikler gibi konuların değerlendirildiği görüşmede, yapılabilecekler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Özellikle nükleer santral inşaatları üzerinde durulan görüşmede, bundan sonra atılacak adımlarda daha fazla iletişim kararı alındı.