ÇED YÖNETMELİĞİ BİR KEZ DAHA DEĞİŞTİRİLDİ

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, bir kaza değiştirilen yönetmelikle AKP’nin çevre katliamlarına devam edeceğini kamuoyuna duyurduğunu söyledi. Bozoğlu, ‘Yeni yönetmelikle bir yandan yaban hayvanlarının yaşam alanları yok edilirken bir yandan da projelerin canlılar üzerine etkisinin araştırılması istenmiyor. Yeni yönetmelik sonrasında daha çok yaban domuzu kente inecektir. Anayasa Mahkemesi kararları hiçe sayılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Benim için kanunlar değil, hukuk önemli” demişti. Bu sözler, vücut bulmuştur’ dedi.

Konu ile ilgili haberler:

Birgün Gazetesi 26.11.2014

birgün26

 

ÇED YÖNETMELİĞİ BİR KEZ DAHA DEĞİŞTİRİLDİ yazısına devam et

Bu kapasitede HES için bu kıyım mantıklı değil

Bozoğlu, hafta sonu Arhavi’de, mahkemenin hileli olduğu gerekçesiyle ÇED raporunu iptal ettiği Kavak HES projesini inceledi. Uzun yıllardır bölgelerindeki çevre katliamına karşı mücadele eden Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri ile Cihani’deki HES Direniş Çadırında biraraya gelen ÇMO Başkanı, sorunu onların ağzından dinledi.  Köy halkından HES sorunlarını ve HES’e neden karşı olduklarını dinleyen Bozoğlu şöyle konuştu:

arhavi1

‘Bu kadarcık enerji için böylesi bir doğayı yok etmek, hiçbir akla mantığa sığmıyor. Kavak HES’ in maliyeti çok yüksek. Mahkeme kararına ve maliyetin yüksekliğine rağmen bu HES’ten vazgeçilmemesi, HES’ lerin başka bir amacı mı var diye düşünmeye neden oluyor.

Bu kapasitede HES için bu kıyım mantıklı değil yazısına devam et

Gökçek burayı rant alanı yapmayı planlıyor

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Ulusal Kanal’da haber programında, Dikmen Vadisi’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istediğini yapamadığını belirterek, ‘Sayın Gökçek şimdi bu alana şirketleri sokarak sorundan kurtulmayı planlıyor’ dedi.

Dikmen Vadisinde ilk kez 2005 yılında, belediyenin aldığı kararla kentsel dönüşümün başladığını anlatan ÇMO Başkanı şöyle devam etti:

ulusalkanal_dikmenvadisi

 

Gökçek burayı rant alanı yapmayı planlıyor yazısına devam et

Hükümetin projeleri “çılgınlığı” nedeniyle ciddiye alınmadı!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, İTÜ’de TMMOB Şehir Plancıları Odası Tarafından düzenlenen 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 38. Kolokyumu Kentlerin Geleceği toplantısında, Hükümetin çığın projelerinden örnekler vererek, ‘Projelerin açıklanması 2011 Genel Seçimleri öncesinde olduğu için birçok kesim tarafından sadece seçim vaadi olarak algılandı.

ist1

 

Bu projelerin yapılabilirliği, kentsel ve kırsal alana yansımalarının neler olabileceği, etkilerinin neler olabileceği bilim insanları tarafından, meslek odaları ve kent içerisindeki eleştirel bakan kişiler tarafından hatta ve hatta çevre sorunlarını dert eden örgütler tarafından o dönemde yeterince irdelenmedi belki de “çılgınlığı” nedeniyle ciddiye alınmadı’ dedi.

Hükümetin projeleri “çılgınlığı” nedeniyle ciddiye alınmadı! yazısına devam et

Bozoğlu Eymir’de yaşanan hukuksuzlukları milletvekillerine anlattı

Mogan Gölü ile birlikte Ankara’nın önemli doğal gölü olan Eymir Gölü’nün yok olmaması için çalışmalar sürüyor.  Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu,  düzenlediği basın toplantısı ve basın açıklaması ile 1. Derece Doğal Sit alanı olan, yüzlerce kuş türünü, bitki ve hayvan türünü ekosisteminde barındıran Eymir Gölü kuzeyine yapılması planlanan otel projesi konusunu gündeme getirmişti.

tanrıkulu

Bozoğlu Eymir’de yaşanan hukuksuzlukları milletvekillerine anlattı yazısına devam et

ENERJİ VE HUKUK SEMPOZYUMU

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye Barolar Birliği tarafından 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Enerji ve Hukuk konulu sempozyumda Enerji ve Çevre konusunda konuşma yapacak. ÇMO Başkanı Bozoğlu’nun, 14 Kasım’da öğleden sonraki oturumda konuşacağı sempozyuma bütün üyeler ve çevre mühendisleri davetlidir.

Enerji-hukuk-sempozyumu

Türkiye Barolar Birliği’nin Oğuzlar Mah. Barış Manço Cad. Av. Özdemir Özok Sk. No: 8 Balgat adresinde düzenlenecek olan sempozyum programı aşağıda yer almaktadır.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kaçak sarayda oturuyor

Kolin Şirketler Grubu tarafından Soma Yırca köyünde yapılmak istenen termik santral için 6 bin zeytin ağacının kesilmesi nedeniyle, TMMOB sözcüsü ve ÇMO adına Ziraat Mühendisleri Odası ile birlikte köye giden Bozoğlu, muhtar Mustafa Akın ve köylülerle bir araya geldi,  zeytin fidanı dikti.

yirca1 (1)

ÇMO Başkanı Bozoğlu burada köylülere ve basına yaptığı konuşmada, Yırcalıların acısını paylaşmak, yalnız olmadıklarını göstermek için bölgeye geldiklerini söyledi. Baran Bozoğlu, ‘Artık Türkiye’nin planlı hareket etmesi gerekiyor. Burada yapılacak termik santral için alınan kamulaştırma kararı Danıştay tarafından durduruldu, ama iptal edilmedi.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kaçak sarayda oturuyor yazısına devam et

Eymir Gölü’nde yapılaşmaya hayır diyoruz

Eymir Gölü çevresinin yapılaşmaya açılmasına karşı yürüttüğümüz çalışmalar sürüyor

levent_gok

Ankara’da birinci derece doğal sit ve özel çevre koruma alanı olan Eymir Gölü’nün  imara açılmasını önlemek amacıyla yürüttüğümüz kamuoyu oluşturma çalışmaları bütün hızıyla sürüyor.  Eymir Gölü’ne  150 metre mesafede yapılması planlanan otelle ilgili açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu,  amacın burada konut projesi yapmak olduğunu söyledi.

Bozoğlu, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ü makamında ziyaret ederek, konuya ilişkin hazırladığı dosyayı sundu.

Eymir Gölü’nde yapılaşmaya hayır diyoruz yazısına devam et

PHASELİS’TE DOĞA KAZANDI, TARİH KAZANDI

Phaselis’te yapılması planlanan otel projesine dair açtığımız davada, Antalya 2. İdare Mahkemesi,  ‘ÇED gerekli değildir kararı, hukuka ve mevzuta aykırıdır’ gerekçesiyle YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ…

2

PHASELİS’TE DOĞA KAZANDI, TARİH KAZANDI yazısına devam et