Beşikçioğlu’ndan destek…

Tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu, Baran Bozoğlu ile görüşmesinde, ‘Ülkenin böyle insanlara gerçekten ihtiyacı var’ diyerek desteğinin ondan yana olduğunu söyledi.

IMG_5395

Ankara’da, Tatbikat Sahne’sinde biraraya gelen Bozoğlu ve Beşikçioğlu, çevre sorunlarında yaşananları konuştu. Baran Bozoğlu’nun, ülke genelinde yaptığı ziyaretleri ve buralarda yaşanan çevre katliamlarını ayrıntıları ve örnekleriyle aktarmasını ilgi ile dinleyen ünlü sanatçı şöyle konuştu:

IMG_5393

‘Bizler sanatçı olarak tabii ki, bu kadar ayrıntıyı bilmiyoruz. Ayrıca işin ehli, mühendis de değiliz. Ancak anlattıklarınız inanılmaz. Siz anlatırken, ben bu işe nasıl destek verebilirim, sizin için, çevre için neler yapabilirim diye düşünüyorum. Bir tv dizisi olabilir belki. Üzerinde düşünmek ve arkadaşlarımla da konuşmak istiyorum.’

IMG_5396

Kendisine sunduğu raporları okuyacağını kaydeden Erdal Beşikçioğlu, Bozoğlu’nun aday adaylığına da sıcak bakarak, gerçekten çalışan insanlara ve politikacılara ülkenin bugün dünden daha çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Ünlü sanatçı, ‘Ben sizin için ne yapabilirim, nasıl olur bilemiyorum ama sizi desteklediğimi bilmenizi isterim’ diye konuştu.

IMG_5401

IMG_5398

Daha sonra tiyatronun önüne inen ikili birlikte fotoğraf çektirerek, tekrar buluşmak üzere sözleşti.

IMG_5400

 

 

Enerjiyi Verimli Kullanılma Politikası Geliştirilmeli

ÇMO Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı (ÇESAM) Baran Bozoğlu, Mesaj TV’de katıldığı Platform programında, soruları yanıtlarken, enerjinin verimli kullanılmasının önemine dikkati çekti.

mesaj1

Programın yapımcı ve sunucusu Harun Göksel’in çevre sorunlarına yönelik sorularını yanıtlayan Bozoğlu, ‘Biz çevre mühendisleri olarak enerji üretilmesine değil, enerjinin nasıl üretildiğine bakarak karşısında veya yanında yer alıyoruz. Biz de bu ülkede yaşıyoruz, cep telefonu, bilgisayar elektrik kullanıyoruz’ diye konuştu.

Enerjiyi Verimli Kullanılma Politikası Geliştirilmeli yazısına devam et

Hasanoğlan’da Tehlikeli Atık Sahası

Ankara Hasanoğlan’a yapılması planlanan 30 bin 526 ton kapasiteli atık tesisinin bölgelerinde ciddi tehlike yaratacağı endişesi ile TMMOB Çevre Mühendisleri Odasından yardım isteyen Hasanoğlanlıların daveti üzerine ilçeye giden ÇMO Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇESAM) Başkanı Bozoğlu ve Ankara Şube yetkilisi çevre Mühendisi Cem Şahin Hasanoğlan’da teknik inceleme yaptı. İlçe merkezine 300 metre uzaklıkta yapılması planlanan atık sahasını gezen Bozoğlu ve Şahin halka hatta belediye meclisi üyelerine dahi verilmeden haber vermeden oluşturulan bölgedeki topraktan numune aldı.

hasanoglan5

Hasanoğlan’da Tehlikeli Atık Sahası yazısına devam et

Yeni Bir İncirlik Üssü Yaratılmaya Çalışılıyor

Akkuyu’da yapılması planlanan santrale karşı Mersin’de düzenlenen mitingde konuşan Bozoğlu,  ‘Nükleer santrallerle yeni  bir İncirlik üssü yaratmaya çalışılıyor’ dedi.

Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP) çağrısıyla, Mersin’e gelen nükleer karşıtları, Forum AVM ve Özgür Çocuk Parkı’ndan başlayan iki yürüyüşle Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nda toplandı. ÇMO Başkanı, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı’nın ardında, ‘Dostlarım Soner, Öner ve Güneş’i anarak başlamak istiyorum. Mücadeleleri mücadelemizdir’ diye sözlerine başladı .

mersin4

 

Son dört aydır çevre sorunları yaşanan bölgelere yaptığı ziyaretlere değinen Bozoğlu şöyle konuştu:

Yeni Bir İncirlik Üssü Yaratılmaya Çalışılıyor yazısına devam et

VAN`IN HAVASI, SUYU, TOPRAĞI KİRLENİYOR

ÇMO Başkanı Bozoğlu ve Güvenç, Vanlı çevre mühendisleri ile birlikte kentte yaptıkları teknik incelemenin ardından Van‘ın havasının, suyunun ve toprağının giderek kirlendiğini kaydetti. İncelemenin ardından, basın toplantısı düzenleyen Bozoğlu, Van nüfusunun yalnızca yüzde 29‘unun atık sularının arıtıldığını belirterek, ‘Bu geri kalmışlığın somut göstergesidir. Bu sular direk gölü kirletiyor. Bu, Van Gölü‘ne sahip çıkılmadığının, kirlenmesine göz yumulduğunun kanıtıdır. Atık sular arıtılmamakta, derelere, Van Gölü‘ne endüstriyel ve evsel atık sular boşaltılmaya devam edilmektedir‘ dedi.

van_çöplük3

VAN`IN HAVASI, SUYU, TOPRAĞI KİRLENİYOR yazısına devam et

İNAT!

10527469_813750932029962_4163902148161448462_n

Birçokları için ‘dünkü çocuk’ denecek yaşta tanıştım Çevre Mühendisleri Odası ile…

Belki çocuktum ama yeşertecek çok fidan, gerçekleştirecek çok umudum vardı yaşama dair…

Attım ‘melamet hırkasını omuzlarıma ve başladım ‘uzun, ince yolda yürümeye’ gündüz gece demeden…

Üniversiteye girdiğim günden itibaren ÇMO’nun farklı alanlarında çalıştım. Yılmadım, usanmadım. Her geçen gün yeşertecek fidanı olan, yaşama dair umudu olanlarla katlandık, zaman zaman teker teker zaman zaman topluca. Giderek büyüdük, çoğaldık, yuvarlanan kar tanesi misali…

Çalıştık inanarak, çalıştık her inancımızı gerçekleştirdiğimizde umutlanarak… Üye sayımız 5 yılda 6 binden 13 bine, 3 Şube ve 3 Temsilcilik olan örgüt sayımız, 7 şube ve 11 temsilciliğe yükseldi.

Çalıştıkça gördük ki, yapılacak çok iş, yürünecek çok yol vardı. Yürürdük biz de toprağı gasp edilen çiftçilerle, zeytin ağaçları biçilen köylülerle, ormanları yok edilerek maden, havalimanı, santral yapılacak doğa severlerle, zehir soluyan, musluktan su içemeyen kentlilerle, dereleri kurutulmaya çalışılan balıklarla, yuvalama alanları kirletilen kuşlarla, dağlarla, taşlarla, ağaçlarla, öğrencilerle, işçilerle, işsizlerle, yürüdük…

Sorunlar çok, çözümlere kulaklar sağırdı, umursamadık… Bağırdık sesimiz kısılana kadar.

Bugün artık ‘sağır sultan’ da duyuyor sesimizi, üstelik fısıltıyla bile konuşsak da…

Dün yalnız çıktığım bu yolda bugün sayısısnı bilemediğim ve hiçbir dünya malına değişmeyeceğim, arkadaşlarım dostlarım var, yoldaşım…

O ‘uzun ince yol’da yürüyorum hala, ‘melamet hırkası’ omuzumda, daha güçlü, daha umutlu, daha heyecanlı, ‘ümide düşman’ olanlara inat, ‘akar suyun, meyve çağında ağacın, serpilip gelişen hayatın düşmanı’ olanlara inat, ‘Bursa’da havlucu Recebe, Karabük fabrikasında tesviyeci Hasan’a düşman’ olanlara inat, ‘fakir köylü Hatçe kadına, ırgat Süleyman’a düşman’ olanlara inat, ‘sana düşman, bana düşman, düşünen insana düşman’ olanlara inat, ‘vatana düşman’ olanlara inat…

Keşke Koruyabilseydik

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu, Milliyet Ankara’dan Ömür Ünver’in sorularını yanıtladı.

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Keçiören’den Sincan’a kadar uzanan Ankara Çayı’nda yaptırdıkları analizlerde Türkiye’nin en kirli deresi olduğunun ortaya çıktığını söyledi.
Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, son dönemde ülkenin her köşesindeki çevre sorunlarını gündeme getirmesiyle dikkati tan nüfus ve gelişen sanayi ile birlikte gündemde daha da fazla yer etmeye haşlayan kentleşme ve çevre konuları, tartışmaları da beraberinde getiriyor. Genç Başkan ile Türkiye’deki ve özellikle de Ankara’da yaşanan sıkıntıları konuştuk.

milliyet1

Keşke Koruyabilseydik yazısına devam et

CHP Ankara İl Başkanına hayırlı olsun ziyareti

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, ikinci Başkan Mert Güvenç, Yönetim Kurulu üyeleri Yeşim Aslanoğlu, Baycan Taşdelen ve Ankara Şube Başkanı Özge Ergen Güvenç, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

IMG_5110
İl Başkanı Yardımcısı Tevfik Kızılkaya’nın da hazır bulunduğu ziyarette, Adnan Keskin Oda’nın çalışmalarını özellikle de Ankara’nın sorunları konusunda çalışmaları yakından izlediğini belirtti.
Sıcak bir ortamda geçen ziyaretin ardından ÇMO üyeleri ve İl Başkanı Keskin birlikte fotoğraf çektirdi.

IMG_5105

IMG_5114

TMMOB susmadı, susmayacak

TMMOB ve bağlı Odalar, AKP Hükümeti tarafından hazırlanan torba yasaya karşı Türkiye‘nin dört bir yanından yürüyüş başlattı. “ÜLKEMİZE, HALKIMIZA VE MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYOR, ANKARA YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ BAŞLATIYORUZ” başlığıyla yola çıkan 50‘ye yakın yerde basın açıklaması yaptı.
Sekiz koldan yola çıkan TMMOB üyelerine, Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, 11 Şubat Çarşamba günü Aydın‘dan katıldı. Bozoğlu ve beraberindeki heyet, Aydın‘da ardından da Denizli‘ye geçerek basına ve halka yürüyüş amaçlarını anlattı.

tmmob3

TMMOB susmadı, susmayacak yazısına devam et

Bu Tesisi Bölgemizde İstemiyoruz

Hasanoğlan Çevre Koruma Derneği temsilcileri, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nı ziyaret ederek, yapılması planlanan atık tesisinin bölgelerine zarar vereceği gerekçesiyle istemediklerini dile getirdi ve yardım istedi.

haanoglan1

Hasanoğlanlı farklı meslek gruplarından temsilcilerin biraraya gelerek oluşturduğu Çevre Koruma Derneği üyeleri, ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu’nu ziyaret etti.

Bu Tesisi Bölgemizde İstemiyoruz yazısına devam et