Çevre mühendislerinden ‘Akkuyu’ ile ilgili uyarı

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Çernobil Nükleer Santrali kazasının yıldönümünde Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’yle ilgili dikkat çekici bir uyarıda bulundu.

Adana Medya Gazetesi 25 Nisan 2015

adanameydan

Çevre mühendislerinden ‘Akkuyu’ ile ilgili uyarı yazısına devam et

Ankara’nın Çöp Vadileri

Ankara’nın bazı ilçelerinde kentsel eli dönüşüm devam ediyor. Bir yanda yeni yapılan yüksek katlı binalara yerleşenler, bir yandan da yıllarca önce Anadolu’nun bir köyünden kopup gelenlerin yaptığı derme çatma gecekondularda hayat mücadelesi verenler. Bazı semtler de var ki son yıllarda Suriye’deki savaştan kaçıp gelenleri ve Güneydoğu’dan göçenleri barındırıyor. Dikmen Vadisi, Çiğdem Mahallesindeki Şirinder, Cevizlidere bu yerlerden bazıları. Bu vadi ve derelerde çadır kuran, boşaltılmış gecekondulara yerleşen göçmenler, çöplerden topladıkları atıkları satarak geçiniyor. Topladıkları çöpleri ev ve çadırlarının yanında biriktiren bu kişiler, işe yaramayan malzemeler ise çevreye bırakıyor. Bu yüzden Dikmen Vadisi ve Şirindere Vadisi adeta çöp tepeleriyle kaplı.
Ankara’nın göbeği sayılabilecek İskitler’de de geniş bir alanda çöp yığınları temizlenmeyi bekliyor.

Zaman Gazetesi 25 Nisan 2015

zaman1

zaman2

Ankara’nın Çöp Vadileri yazısına devam et

Ihlara’da Hassas Plan

Çevre Bakanlığı jeolojik ve tarihi açıdan büyük önem taşıyan Ihlara Vadisi’nin Özel Çevre Koruma Planını tamamladı. Plan vadide büfe, çay bahçesi açılmasına, bazı ağaçların kesilmesine imkân veriyor.

Hürriyet Gazetesi 24 Nisan 2015

hürriyet1

 

hürriyet2

Erdinç ÇELIKKAN/ ANKARA ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı dünyanın en büyük kanyonları arasında gösterilen ve jeolojik özellikleriyle adeta açık hava müzesini andıran Ihlara Vadisi Özel Çevre Koruma Planı’nı tamamladı.

Ihlara’da Hassas Plan yazısına devam et

IHLARA VADİSİ’NDE ACİL DURUM!

Ihlara Vadisi için bir yönetim planı hazırlandı ve yayımlandı…

haberler18065_2

Olumlu yanlarının yanında endişe verici tarafları da var.

Bu bölgenin endemik türlerinden, hassaslığından bahsetmeme gerek yok. Kısa bir araştırma ile bilgi bulmak kolay.

(Müthiş bir ekosistemi var. Geç olmadan, mutlaka gidip görmenizi öneririm…)

IHLARA VADİSİ’NDE ACİL DURUM! yazısına devam et

Yaptıkları yapacaklarının teminatı mı?

Hürriyet 20 Nisan 2015

hürriyet

AKP’in seçim beyannamesinde en altlara, ancak 300’üncü sayfalara indiğimizde ‘Çevre’ başlığına denk geliyorsunuz. ‘Çözüm süreci’ sayfaları gibi baskıya giderken aradan kayıp yere düşmediklerine de şükür.
Beyannamede iktidar partisinin çevre konusunda yaptıkları sıralanmış, yeni sözler verilmiş.

Yaptıkları yapacaklarının teminatı mı? yazısına devam et

Hani Çevreciydik!

AK Parti’nin hükümet programlarında vaat ettikleriyle icraatleri uyuşmuyor.

Meydan Gazetesi 21 Nisan 2015

meydan gazetesi

13 yıllık iktidarında AK Parti, çevre konusunda ne vaat etmişti? Vaat ettiklerinin ne kadarını yaptı? Yaptıklarıyla vaat ettikleri örtüşüyor mu? TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, AK Partinin ‘Parti Programında çevre konusunda vaat ettikleriyle yaptıklarının yüzde yüz farklı olduğunu belirtiyor. Bozoğlu’nun parti programından derlediği 6 vaat ve uygulamalar şöyle:

VAAT EDİLEN: Çevreyi kirleten hiçbir kalkınma ya da üretim modeline müsamaha gösterilmeyecektir.
YAPILAN: 3. köprü, Gebze Orhangazi İzmir otoyolu, şehir hastaneleri gibi birçok projede çevresel etki değerlendirme yapılmadı. Kanun düzenlemeleriyle büyük projeler çedden muaf tutuldu.
VAAT EDİLEN: Bilhassa ekosistemler üzerinde kalıcı etkileri bulunan endüstri atıklarının kontrol altına alınmasıyla kirlenme oranı en aza indirilecek.

Hani Çevreciydik! yazısına devam et

Bozoğlu Mevzuatı Eleştirdi

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, IREMCON – Uluslararası Çevre Kongresi`nde Çevre Mevzuatlarını anlattığı sunumda, yapılan yanlışlara değindi.

fuar7

IFAT Eurasia 2015-Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı  bünyesinde düzenlenen, çeşitli ülkelerden yöneticilerin ve alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası kongreye davet edilen Bozoğlu Çevre Mevzuatı Çerçevesinde Yatırım Olanakları – Uygulamada Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Önerileri konulu sunum yaptı.

Bozoğlu Mevzuatı Eleştirdi yazısına devam et

Bozoğlu, Uluslararası Çevre Konferansında Konuşacak

fuar_kongre

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, IFAT ‘Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı çerçevesinde düzenlenecek IREMCON – Uluslararası Çevre Kongresi’ne konuşmacı olarak katılacak.

Türkiye’nin geri dönüşüm, atık ve su yönetimi alanlarındaki birikim, deneyim ve başarılarını uluslararası yatırımcılarla paylaşmak, bu alanlardaki ekonomik fırsatları ve yatırım imkanlarını uzmanlarla değerlendirmek, uluslararası işbirliklerinin gelişimine destek vermek amacıyla 17 Nisan Cuma günü 10.30-15.00 saatleri arasında CONGRESIUM’daki, IFAT Eurasia 2015-Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı bünyesinde, çeşitli ülkelerden yöneticilerin ve alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek kongrede Bozoğlu, Çevre Mevzuatı Çerçevesinde Yatırım Olanakları – Uygulamada Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Önerileri konusunda sunum yapacak.

Bozoğlu, Uluslararası Çevre Konferansında Konuşacak yazısına devam et

Karşıyız çünkü demokratik katılım yok

20150412_162257

TMMOB ÇMO Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı, Şehirlerin Dili ve Geleceği Panelinde ülkemizde yaşanan çevre sorunlarını anlattı TMMOB Çevre Mühendisleri  Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, Mühendislik ve Mimarlık Platformu tarafından düzenlenen  Şehirlerin Dili ve Geleceği Panelinde, ‘Biz mühendisler, mimarlar, şehir plancılarının herşeye karşı görünmesinin nedeni demokratik katılım olmaması` dedi.

Karşıyız çünkü demokratik katılım yok yazısına devam et