ÇMO: Albatros’un satışının iptali için hukuki süreç başlatacağız

Bozoğlu: Çevre ve doğa açısından oldukça yanlış bir karar, yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Doğayı tahrip eden, rant odaklı bu yanlış karara karşı hukuki sürecimizi başlatacağız.

Habertürk Gazetesi 29 Nisan 2017

Vatan Gazetesi 29 Nisan 2017

Yeni Şafak Gazetesi 29 Nisan 2017

Yeni Birlik Gazetesi 29 Nisan 2017

BÜYÜKÇEKMECE sahilinde yer alan ve çevrecilerin satılmaması için eylemler yaptığı Albatros Parkı diye bilinen 30 dönümlük (516 ada 5 parsel) arazinin 11 Nisan’daki ihaleyle satışının ardından yeniden başlayan tartışmalar sürüyor.

HT İstanbul sayfalarında da defalarca gündeme getirdiğimiz Albatros Parkı için geçen yıllarda da eylemler yapılmıştı. 2015 yılında Büyükçekmece Belediye Başkanı Haşan Akgün’ün HT İstanbul’a yaptığı “Albatros’a otel ve rezidans projemiz var” açıklamasının ardından tartışmalar alevlenmişti. Geçtiğimiz yıl haziran ayında İBB Meclisi’nde alınan kararla arazi imara açıldı.

Arazi, 11 Nisan’da Büyükçekmece Belediyesinin düzenlediği ihale ile 160 milyon 30 bin liraya ‘Ortak Girişim’ teklifi veren Demir Grup Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve SKY Investment Group Gayri Menkul Ticaret AŞ’ye satıldı.

‘YANLIŞ BİR KARAR’

Arazinin satış ihalesinin ardından harekete geçen Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu, araziye dair plan davalarının devam ettiğini belirterek, “Plan davaları devam ederken belediyenin satış ihalesini gerçekleştirdiğini ve süreci yürüttüğünü öğrenmiş olduk.

Bunun, çevre ve doğa açısından oldukça yanlış bir karar, yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde çevre ve doğayı tahrip eden, rant odaklı bu yanlış karara karşı hukuki sürecimizi başlatacağız. İstanbul’un yeşil kalması için çaba harcamaya devam edeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir