İğneada 20 Milyonu Nasıl Etkileyecek

Bozoğlu: İğneada’nın bulunduğu bölgeden Türkiye’nin içlerine doğal bir hava akımı var. Nükleer santral için yanlış bir ver seçimi.

Hürriyet Gazetesi 31 Ekim 2015


TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İğneada’da yapılması planlanan nükleer santralde olası bir kazanın sonuçlarına dair radyasyonlu parçacık dağılımı modelleme çalışması yaptı. Buna göre. bir kaza olması durumunda İstanbul’un yanı sıra Trakya’nın tamamı ile Kuzey Ege’nin büyük kısmı tehdit altında kalacak. Aynca Marmara, Batı Karadeniz, kıyı Ege ve kıyı Akdeniz de oluşacak radyasyon bulutundan etkilenecek.
ÇMO Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu’nun verdiği bilgilere göre, söz konusu çalışmada, 2014 yılı model alınarak İğneada’dan olacak bir radyoaktif serpintinin dört günde izleyeceği yollar belirlendi, İğneada’dan salınan parçacıkların bölgeler üzerinde ne kadar zaman geçireceği hesaplandı.
“2014 yılının meteorolojik verilerini kullandık. Herhangi bir günde olabilecek bir kaza sonrası radyoaktif parçacıkların güzergâhını belirledik.” Bozoğlu, Enerji Bakanlığının bu modellemeyi yapması gerektiğini fakat yapmadığını da söyledi.
“Tıpkı Mersin ve Sinop’ta olduğu gibi İğneada’da da bu modelleme yapılmadı, oysa yer seçimi yaparken bu çalışma yapılmalıydı.”
Çalışma sonunda-, yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı ve nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu bölgede bulunan İğneada’nın Türkiye’yi en fazla etkileyen hava kütlelerinin yolları üzerinde bulunması nedeniyle en riskli alanlardan birisi olacağı sonucuna varıldı.
Bozoğlu’nun ifadesiyle, “İğneada’nın bulunduğu bölgeden Türkiye’nin içlerine doğal bir hava akımı var. Nükleer santral için yanlış bir ver seçimi.”‘
ÇMO’nun açıklamasında da “İğneada’da meydana gelecek bir radyoaktif sızıntının. İstanbul’un yanı sıra nüfus yoğunluğunun çok fazla olduğu Türkiye’nin batı bölgelerini etkileyeceği görülmektedir. Tanrım alanlarının, zeytinliklerin ve turizm merkezlerinin önemli ölçüde risk altında kalacağı bilinmelidir” denildi.