SU KRİZİ KAPIMIZDA!

su gunuDamacanalardan değil, musluklardan su içmek ve herkes için ulaşılabilir temiz su, bir haktır, zorunluluktur! Gerekli önlemler alınmaz, konu ciddiyetsiz açıklamalarla geçiştirilirse ülkemiz suya hasret kalacak…

TÜRKİYE 2030‘A GELMEDEN SU FAKİRİ OLACAK

Gerekli önlemler alınmaz, konu ciddiyetsiz açıklamalarla geçiştirilirse, üç yanı denizlerle çevrili, 13‘ü ana 24 de kolları olmak üzere 37 nehri bulunan ülkemiz suya hasret kalacak…

BM KARARIYLA 22 MART ‘SU GÜNÜ‘…

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio‘da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı‘nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart‘ın “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar verdi. 22 Mart 1993 tarihinden bu yana, her yıl farklı temalarla kutlanan Dünya Su Günü, herkesin yaşamını sürdürebilmesi için sağlıklı, temiz sıhhi şartlara ulaşması mesajı ile kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler ve üye ülkeler bugünü, dünyadaki su kaynakları ile ilgili somut çalışmaları ödüllendirmek ve BM tavsiyelerini uygulamaya ayırmıştır. Her yıl Birleşmiş Milletlerin su alanında çalışmalar yapan farklı bir kuruluşu Dünya Su Günü‘nde yapılacak uluslararası etkinlikleri destekleyip koordine etmektedir.

Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin dışında, içilebilir su kaynakları ve su yaşamını destekleyen bazı sivil toplum kuruluşları da Dünya Su Günü‘nü, çağımızın öncelikli su sorunlarına dikkat çekmek için iyi bir fırsat olarak değerlendirmektedir. Örneğin, Dünya Su Konseyi 1997‘den bu yana her üç yılda bir düzenlediği Dünya Su Forumu ile bir hafta boyunca binlerce katılımcıya ulaşmaktadır. Ayrıca Dünya Su Günü vesilesi ile 2003, 2006, 2009 ve 2012 yıllarında Birleşmiş Milletler Dünya Su Kaynaklarını Geliştirme Raporu yayınlanmıştır.

SU KRİZİ KAPIMIZDA! yazısına devam et

ÇMO 12. GENEL KURUL KONUŞMA METNİ

Değerli Meslektaşlarım,

Zor günlerden geçiyoruz. Gerek mesleğimiz ve çevre sorunları gerekse toplumsal anlamda oldukça zor günlerden geçiyoruz. Mesleğimizin sorunlarının toplumsal sorunlardan bağımsız olmadığı gerçeği ve bilinciyle yaşadığımız süreci değerlendirmek gerekir.

2011 Genel Seçimleri ile AKP hükümeti, Çevre ve Şehircilik genel kurul konusmasi Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığını kurmuş ve çok başlı bir çevre yönetim anlayışını ortaya çıkmıştır.

Bu önemli hata ile birlikte, ülkemizde rant ve talan; hukuki zemine çekilmeye çalışılmıştır. Sınırsız yetkilerle donatılan, yatırım ile denetimi bilim dışı bir biçimde aynı yapıda barındıran bir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluşturulmuştur. Çevre Bakanlığı sürecinden gelen kurumsal hafıza yok edilmiş, merkez ve taşra teşkilatları altüst edilmiş, tüm yöneticilerinin vekaleten görev yaptığı, personel değişikliklerinin yoğun olduğu bir yapı hakim kılınmıştır.

Tabiri caizse, Vekaletler ve Evcilik Bakanlığı haline getirilmiştir.

ÇMO 12. GENEL KURUL KONUŞMA METNİ yazısına devam et

PHASELİS RANTA, TALANA TESLİM EDİLİYOR!

 

phaselis

Ülkemizde gün geçmiyor ki, doğal/kültürel alanlar yapılaşmaya açılmasın… Ne yazık ki, bir tarihi ve doğal alan daha Antalya bölgesinde, toplumdan koparılıyor ve ranta açılıyor.

Beydağları Olimpos Milli Park sınırları içinde bulunan ve yine bir kısmı(18.626 m2) 1. Derece SİT alanında bulunan alana, 180,009 m2 alanın 161.383 m2`lik kısmına 280 odalı, 3 adet yüzme havuzlu, 6 adet Tenis Kortlu, 100 Araçlık Üzeri Kapalı Otoparkı olan, 1000 kişi kapasiteli otel ve tatil köyü yapılarak, Rixos Otelleri zincirine bir halka daha eklemek istenmektedir.

Söz konusu projedeki hukuksuzluklar ve bilim dışı uygulamalara bazı örnekler vermek gerekirse:

Alanda süreç bilim dışı ve tersten işletilerek rantın önü açılmıştır.

Önce alan tahsis edilmiş, daha sonra şirket, gereken evrakları toparlamış, proje hazırlanmış, Uzun Devreli Gelişim Planı yapılmış, ardından imar planları yapılmıştır. Yani, önce Milli Park sınırları içerisinde orman olarak belirlenen arazi, yatırım amaçlı tahsis edilmiş, ardından buna uygun yasal prosedür yerine getirilmiştir.

PHASELİS RANTA, TALANA TESLİM EDİLİYOR! yazısına devam et