DERELER DENİZLERİ KİRLETİYOR, GERÇEKLER GİZLENİYOR!

DENİZLERİMİZDEKİ KİRLİLİK GİZLENİYOR MU?

fotoğraf 1Yaz aylarının gelmesi ile birlikte deniz kenarında tatil yapan yurttaşlarımızın sayısı artmıştır. Yoğunlaşmanın olması ile birlikte denizlerde yaşanan kirlilik oranı  ve kirliliğe dair farkındalıklar artmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmayla sahillerde yapılan analizler yuzme.saglik.gov.tr adresinde yayımlanmakta ve özellikle 2014 yılındaki analiz sonuçlarında yüzme suyu kriterleri kapsamında bakılan mikrobiyolojik faaliyetlerin oldukça az olduğu, birçok alanda ise hiç mikrobiyolojik faaliyete rastlanmadığı görülmektedir.

DERELER DENİZLERİ KİRLETİYOR, GERÇEKLER GİZLENİYOR! yazısına devam et

Çevre Mevzuatındaki Ertelemeler ve Denetimsizlik Daha Büyük Sorunlara Neden Olacak! (BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARA DAİR YÖNETMELİKTE ERTELEME!-SEVESO)

Ülkemizde tehlikeli kimyasalları kullanan, üreten veya depolayan tesislerde yaşanacak olası kazalara, felaketlere dair önlenmeler alınması, riskin yönetilebilmesi ve kaza sonrası afetin yönetilebilmesi, kurumlar arası görev dağılımlarının netleştirilmesi adına “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik” yürürlüktedir. Söz konusu yönetmelik Avrupa Birliği`nde kısaca SEVESO sevesoDirektifi olarak anılmaktadır.

10 Temmuz 1976`da İtalya`nın Milano kentinden 20 km uzaklıkta olan Seveso kasabasında bulunan bir tesiste yaşanan kazanın ardından, havaya salınan kimyasal maddeler nedeniyle birçok insan ve canlı yaşamını yitirmiş ve hastalanmıştır. Bundan ders çıkartan Avrupalılar, 24 Haziran 1982Seveso08-DW-Wissenschaft-Koeln yılında büyük endüstriyel kazalara dair  ilk Direktifi yayımlamış, 1996 yılında da bu yönetmeliği geliştirerek revize etmiş ve en son 2012 yılının Temmuz ayında  yeni revizyonu gerçekleştirerek Seveso III Direktifi`ni yayımlamıştır. Ülkemizde ise bu konuya dair düzenleme 18.08.2010 yılında yönetmelik olarak yayımlanmıştır. Yani AB`den 28 yıl sonra…

Çevre Mevzuatındaki Ertelemeler ve Denetimsizlik Daha Büyük Sorunlara Neden Olacak! (BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARA DAİR YÖNETMELİKTE ERTELEME!-SEVESO) yazısına devam et

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN KÜRESEL ÇÖKÜŞÜ

5 Haziran 1972 tarihinde, Birleşmiş Milletler tarafından ilk defa toplanan Çevre Konferansı 113 ülkenin katılımıyla gerçekleşmiş ve çevre-insan kavramları toplantıların temelini oluşturmuştu. 5 Haziran Dünya Çevre Günü de bu toplantıda ilan edilmiştir.

Stockholm’de başlayan toplantılar serisi ufak çaplı konferanslarla birçok ülkede gerçekleştirilmiş, bilim çevreleri ve hükümetler çevre sorunlarını doğa-insan temelinde tartışmaya devam etmiştir.

20 yıl sonra, iki kutuplu dünyanın sona erdiği, soğuk savaşın kısmen kapandığı, dünya siyasetinin tek kutup ekonomi-politikalarıyla şekillendirildiği bir süreçte, 3-14 Haziran 1992 tarihlerinde Birleşmiş Milletler, Brezilya’nın Rio kentinde “Çevre ve Kalkınma” Konferansını gerçekleştirdi. Bu konferansın en önemli özelliği kalkınma temelinde şekillenmesiydi. Yapılan toplantılarda, ülkelerin çevre ve kalkınma alanlarındaki sorumlulukları, Gündem 21 ve ormanların sürdürülebilir yönetimi gibi konularda ilkesel kararlar alınmıştır. Bu gibi temel konuların yanında, somut olarak, İklim Değişikliği Sözleşmesi ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi imzaya açılmıştır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN KÜRESEL ÇÖKÜŞÜ yazısına devam et

BİR MESLEKTAŞIMIZI DAHA KAYBETTİK!

muhammed nurManisa‘da Dericiler Sitesi’ne ait atıksu arıtma tesisinde havuzdaki motoru tamir etmeye çalışan çevre mühendisi Muhammed Nurdelen ile  iki işçi, 5 metrelik içi su ve balçık dolu havuza düşerek yaşamını yitirdi.

Yaşamını kaybeden meslektaşıma ve çalışanlara Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı dilerim.

BİR MESLEKTAŞIMIZI DAHA KAYBETTİK! yazısına devam et

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARINDAN ZİYARET

Niğde Üniversitesi Çevre Mühendisliği haziran mezunları ÇMO’yu ziyaret etti

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Oda`yı ziyaret eden Niğde Üniversitesi Çevre nigde uni mezunlari ziyaretiMühendisliği`nden yeni mezun gençlerden Oda`ya sahip çıkmalarını isteyerek, ‘Oda`da yönetici olduğumda sizin yaşlarınızdaydım` dedi.

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARINDAN ZİYARET yazısına devam et