Balıklar Oksijensizlikten ölüyor

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu: Manyas Gölündeki kitlesel balık ölümleri oksijen yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. İlgili kurumların bir an önce Manyas Gölünün yer altı ve yerüstü sularının inceleyerek hidrografilerini çekmelidir.

Bandırma İlk Haber Gazetesi 29 Aralık 2014

bandırma ilk haber

Karakent Göleti, yanlış proje

Çevre Mühendisleri Odası Burdur’da sıkça gündeme gelen Burdur Gölü çevresine yapılan sulama yatırımları hakkındaki gölet yapımları tartışmasına katılarak DSİ’nin yapımı planladığı Karakent Göleti projesine karşı çıktı.

Burdur Yenigün Gazetesi 26 Aralık 2014

burdur yenigün 26

 

burdur yenigün2 26

 

Balıkesir-Çanakkale Çevre Düzeni Planı Değerlendirme Çalıştayı

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Balıkesir-Çanakkale 1/100000’lik Çevre Düzeni Planı Değerlendirme Çalıştayı’na konuşmacı olarak katılacaktır.

bandırma

Bandırma Kent Konseyi tarafından düzenlenen, TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarıaltun’un da konuşmacı olarak katılacağı Çalıştay, 27 Aralık Cumartesi günü saat 10.30da Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleştirirlecektir.

BURDUR GÖLÜNÜ YOK EDECEK YENİ BİR GÖLET PROJESİ DAHA!

BURDUR GÖLÜ’NÜN YOK OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR ANCAK ÖNLEM ALINMIYOR!

Burdur Gölü, ülkemizin ekosistemi en gelişkin gölleri arasındadır. Avrupa’dan ülkemizin güneyine doğru olan kuş göç yollarının içerisinde yer almakta, dolayısıyla doğal dengenin temellerinden olan kuşların yoğun şekilde uğradığı bir bölgedir. Ülkemizin 13. Ramsar alanıdır. Yaban hayatı geliştirme statüsüne sahiptir. Burdur havzası dışarıya bir akış vermemekte (su vermemekte) ve dışarıdan da akış almamaktadır. Kapalı bir havzadır. Kendi su döngüsü ile yaşamı sürdürmektedir. Yani korunması zorunludur.

BURDUR GÖLÜNÜ YOK EDECEK YENİ BİR GÖLET PROJESİ DAHA! yazısına devam et

Kentler zehir soluyor

TMMOB Çevre Mühendsileri Odası Başkanı Baran Bozoğlu: Türkiye’deki hava kirliliğinin temel nedeni kömür kullanımı ve yanlış kentleşme politikaları.

Afyon Kocatepe Gazetesi 25 Aralık 2014

afyon kocatepe 25

 

afyon kocatepe2 25

Gaziantep 27 Gazetesi 25 Aralık 2014

gaziantep25

 

gaziantep27 2

Kayseri Olay Gazetesi 25 Aralık 2014

kayesri olay

 

Parantez Gazetesi 25 Aralık 2014

parantez 26

 

Sabah 67. Yıl Gazetesi 25 Aralık 2014

sabah 67.yıl

 

24 Aralık 2014 Cumhuriyet Gazetesi

cumhuriyet1

cumhuriyet2

 

Bakanlık mı ‘dayı başı’ mı

Çevre mühendislerinin dahi özel sektörde danışmanlık yapabilmeleri için “çevre görevlisi” belgesi alması zorunluluğu getiren bakanlık, sertifika verme yetkisini de kendi bünyesindeki vakfın “tekeline” verdi. Belgesi olmayan mühendisler bakanlık müsteşarı Mustafa Öztürk’ün başkan olduğu Türkiye Çevre Koruma Vakfı’ndan “çevre görevlisi sertifikası”almak zorunda.

Cumhuriyet Gazetesi 22 Aralık 2014

cumhuriyet 22