Durdurun Bu Gemiyi

ÇEVRE Mühendisleri Odası (ÇMO), Türkiye’ye Kuito adında radyoaktif atık yüklü bir geminin gelmekte olduğunu açıkladı. Geminin sökülmek üzere İzmir Aliağa’ya geleceğini söyleyen ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu, yetkililere gemiyi durdurma çağrısı yaptı.
ÇMO Başkanı Bozoğlu, Kuito adında günlük 100 bin varil ham petrol işleme ve 1.4 milyon varil depolama kapasitesine sahip devasa büyüklükteki geminin gerekli incelemeler yapılmadan ve izinler alınmadan Angola’dan Türkiye’ye gelmekte olduğunu söyledi.
Baran Bozoğlu, geminin yüksek miktarda tehlikeli madde, petrol atığı ve ağır radyoaktif madde içerdiğine dikkat çekti. Büyük bir tehlikenin Türkiye’ye doğru geldiğini belirten Bozoğlu, Türkiye’ye radyoaktif atıkların girmesinin kesinlikle yasak okluğunu söyledi.

Aydınlık Gazetesi 31 Ocak 2015

aydınlık

Hürriyet Gazetesi 31 Ocak 2015

hürriyet

Birgün Gazetesi 31 Ocak 2015

birgün

Milliyet Gazetesi 31 Ocak 2015

milliyet

Cumhuriyet Gazetesi 31 Ocak 2015

cumhuriyet1

cumhuriyet2

HaberTürk Gazetesi 31 Ocak 2015

habertürk

Şok Gazetesi 31 Ocak 2015

şok

Türkiye’de Yeni Çağ Gazetesi 31 Ocak 2015

türkiyede yeniçağ

Yurt Gazetesi 31 Ocak 2015

yurt gazetesi

İzmir Dokuz Eylül Gazetesi 31 Ocak 2015

izmir 9 eylül1

izmir 9 eylül2

Haber Ekspres Gazetesi 31 Ocak 2015

haber ekspres

Eskişehir Sakarya Gazetesi 31 Ocak 2015

eskişehir sakarya

 

Bu gemiyi durdurun…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, içinde radyoaktif atık ve tehlikeli atık olan, Kuito adlı tankerin sökülmek üzere İzmir Aliağa’ya gelmek üzere olduğunu söyledi.

gemi1

Bozoğlu yaptığı açıklamada,  günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli Kuito adlı tanker hakkında 2013 yılında inceleme yapıldığını ve olması gereken değerlerden 5 kat fazla radyoaktivite tespit edildiğini belirterek, ‘Türkiye’ye girdikten sonra bu tankeri tekrar geri gönderme şansımız olmayacak’ diye konuştu.

Bu gemiyi durdurun… yazısına devam et

Türkiye nefes alamıyor

Türkiye’de hava kirliliği giderek artarken, birçok il tehlike sınırlarını kat kat aştı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, yaptıkları araştırma sonuçlarının vahim olduğunu belirterek, ‘Hava kirliliği ülkemizin en önemli çevre ve halk sağlığı sorunudur. 21. Yüzyılın ilk çeyreği biterken 90’ların başındaki hava kirliliği problemi kentlerimizde tekrar hortlamıştır. Doğalgazın yaygınlaşmasına rağmen bu sorunun tekrar ortaya çıkması ve daha da kritik hale dönüşmesinin ekonomik ve toplumsal sebepleri olduğu bir gerçektir’ dedi.

Hava Kirliliği Raporu

kirlilik

Türkiye nefes alamıyor yazısına devam et

Denizli’nin Havası Bozuldu

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu:  Denizli’de uzun süredir yaşanan hava kirliliği solunduğu herkes tarafından bilinmesine rağmen temiz hava eylem planı hazırlanmamıştır.

Yeni Asır Gazetesi 26 Ocak 2015

yeni asır

Hürriyet Ege Gazetesi 26 Ocak 2015

hurriyetege1

hurriyetege2

Son Dakika Gazetesi 26 Ocak 2015

son daika

Habertürk Egeli Gazetesi 26 Ocak 2015

haberturkeegeli1

haberturkeegeli2

 

Birgün Gazetesi 27 Ocak 2015

birgün

Anayurt Gazetesi 27 Ocak 2015

anayurt

Denizli’nin Sesi Horoz Gazetesi 27 Ocak 2015

denizlini

 

dnizli2

Deha20 Gazetesi 27 Ocak 2015

deha20_1

deha20_2

deha20_3

Gökçek’in demokratlığının göstergesi!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim ve Peyzaj Mimarları Odası Ankara Şube Başkanı Ayşegül Oruçkaptan,  Ankara Adliyesi’ne giderek ifade verdi.

adliye1

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in geçen hafta yaptığı suç duyurusu üzerine bugün  Adliyeye giden Başkanlar,  cumhuriyet savcısı Muhittin Buyruk’a ifade verdikten sonra adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Gökçek’in demokratlığının göstergesi! yazısına devam et

ÇANAKKALE’NİN KUZEY KIYILARI İTHAL KÖMÜRLE ÇALIŞAN TERMİK SANTRALLE KUŞATILACAK

Akdeniz foklarına ‘7 santral’ tehdidi

Yaban hayatı koruma alanı olarak tanımlanan; Çanakkale’nin tüm kuzey kıyı bandına 7 termik santralin yapımına bakanlıktan onay çıktı. Çevre Mühendisleri Odası dava açmaya hazırlanıyor…

Çanakkale Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı, yaban hayatı koruma alanı olarak tanımlanan; Çanakkale’nin tüm kuzey kıyı bandında (Marmara denizine bakan kısmı) ithal kömürle çalışan termik santral yapımına izin verdiği ortaya çıktı. Bölgenin, dünyada nesli hızla tükenen, ürkek Akdeniz foklarının yaşam alanı olduğunu belirten Çevre Mühendisleri Odası plana karşı dava açacak.

‘Yüzlerce santral yapılabilir’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi i/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Plan’ın, Çanakkale il sınırı ile Şevketiye Köyü arasında kalan kıyı bandında ithal kömüre dayalı termik santral yapımına izin verdiği anlaşıldı.

Milliyet’e konuşan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, “Çanakkale’nin tüm kuzey kıyılarında (Marmara Denizi’ne bakan kısmı) dışa bağımlı bir enerji politikası izleyerek ithal kömürle çalışan termik santral yapacaklar. Bölgede zaten İçtaş’ın iki termik, Enerjisa’nın ise bir doğalgaz çevrim santrali bulunuyor. Planlanan Lapseki, Kirazlıdere, Bek, Naren, Biga, Karaburun ve Ağan termik santralleri planı ise inşaat aşamasında. Birileri, burayı kapatmaya başladı. Onaylanan çevre düzeni planı kapsamında bölgede yüzlerce ithal kömürle çalışan termik santral daha yapılabilecek” dedi.

‘Ekosistemi değiştirecek’

Planın Marmara Denizi’nin ekosistemini değiştireceğini belirten Bozoğlu, şöyle devam etti: “Üstelik termik santral izni verilen bölge, Akdeniz foklarının yaşam alanı. Dünyada nesli hızla tükenen foklar, son derece ürkek. Yaşamlarını sürdürebilmek için temiz bir çevre ve insanlardan uzak yerlere ihtiyaç duyuyorlar. Türkiye’de sadece 100’e yakın Akdeniz foku var. ODTÜ Akdeniz Foku Araştırma Grubu, bu bölgeye gizli kamera koydu ve dört fokun Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde yaşadığı ispatlandı.

Yaklaşık 2 ay kalan kamera, geçtiğimiz 7 Aralık’ta kaldırıldı. Kamera kayıtlan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi. Ancak planlanan termik santrallerin ÇED raporlarında foklardan hiç bahsedilmiyor. Termik santral firmaları fokları görmüyor, ÇED firmaları rapora yazmıyor, Bakanlık fokları sormuyor. ÇED raporuna yazmayınca foklar için önlem alma zorunluluğu kalkıyor. Bu nedenle bilgi saklıyorlar. Burada fokların olduğunu kabul etmiyorlar. Hayvanların yaşamından endişe duyuyoruz.

Plana dava açacağız

Bozoğlu, “İlk etapta yedi santral yapacaklar ama bölgeye yüzlerce termik santral daha yapılma ihtimali var. Yedi termik santral projesini yapabilmek için 2 milyon ağaç kesecekler. Bu yedi santral, bir nükleer santralden daha fazla deniz suyu kullanarak Marmara Denizi’nin ekosistemini değiştirecek” diye konuştu.

Milliyet Gazetesi, 24.01.2015
Milliyet-AKDENİZ_FOKLARINA__7_SANTRAL__TEHDİDİ-24.01.2015 (1)

ÇANAKKALE’DE TERMİK SANTRAL DERDİ BİTMİYOR

Batı Karadeniz ile birlikte termik santral projelerinin en çok yoğunlaştığı bölge olarak dikkat çeken Çanakkale’de iki termik santrale bakanlık tarafından yeniden onay verildi C karîlflar evre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu karüfları mahkemece iptal edilen ve Çanakkale’de kurulması öngörülen iki termik santralle ilgili tekrar ‘olumlu’ kararı verdi. Haklarında ‘ÇED Olumlu’ kararı verilen Karaburun Termik Santrali ithal kömürle çalışırken, Çan2 Termik Santrali ise yerli kömürle çalışacak. Karara tepki gösteren TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu, “Projeler çelişkilerle dolu ama onaylandı.

Yeni hazırlanan ÇED dosyalarının eksik ve daha önce iptal edilen dosyalarının benzeri olduğunu görüyoruz. Pek çok eksiği olmasına rağmen bakanlık onayından geçti.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce ÇED olumlu kararları iptal edilen Karaburun ve Çan-2 Termik Santralleri’ne onay verdi.
Fokların yaşadığı bölge Karaburun Termik Santrali’nin bulunduğu alanın kıyısında Akdeniz foklarının yaşadığını belirten ÇMO Başkanı Bozoğlu, “ÇEDdosyasında oradaki Akdeniz foklarıyla ilgili bir bilgi yok.

Biz oraya gittik, fokları görüntüledik, orada fokların yaşadığı biliniyor. Onların nasıl etkileneceği neden ÇED dosyasında yer almaz.” dedi. Bozoğlu, termik santral yapılması planlanan alanın ‘Yaban Hayatı geliştirme Bölgesi’ olduğunu belirterek, onaylanan ÇED dosyasında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden de görüş alınmadığını söyledi. Termik santralin yaban hayatını nasıl etkileyeceğinin dosyada yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu vurgulayan Bozoğlu, “Kıyı şeridinde onlarca termik santral yapılıyor. Siz bütüncül bakıp bu santrallerin doğaya, yaban hayatına, çevreye nasıl etki edeceğini belirlemek zorundasınız. Aksi takdirde yaptığınız iş çevresel felaketlere yol açar.” uyarısında bulundu.
Çelişkilerle dolu Onaylanan iki termik santralle ilgili ÇED olumlu raporunun çelişkilerle dolu olduğunu belirten Bozoğlu, “örneğin Çan-2 termik santrali için ilk başvuru dosyasında 30 milyon ton rezerv olduğu belirtilmişti. Tam bu arada 1/100.000’lik planda yerli kömür için 40 milyon ton rezerv gerekliliği belirlenince, hooop ÇED raporunda rezerv bir anda yenileniyor ve 45 milyon 240 bin ton oluyor. Daha önce 30 olan rezerv nasıl 45 milyona çıkıyor? Bu açık çelişkiye rağmen bakanlık nasıl onay veriyor?” şeklinde konuştu. Çan-2 Termik Santrali’nin soğutma işlemleri için ÇED dosyasında yeraltı suyunun kullanılacağı belirtildiğini kaydeden Bozoğlu, “Su sıkıntısının had safhaya çıktığı, kuraklık tehlikesinin olduğu bir ortamda yer altı kaynaklarını soğutma için kilometrelerce öteden çekip almak nasıl bir mantığın ürünü? Üstelik Devlet Su İşleri (DSİ) de buna olumlu görüş vermiş. Bu da DSl’nin su yönetimi konusunda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı. Bozoğlu, Yırca’da zeytinlik alanında kurulacak termik santraliyle aynı sürecin yaşandığına dikkat çekti.

Zaman Gazetesi, 22.01.2015

Zaman-BAKANLIKTAN_ÇANAKKALE_DE_İKİ_TERMİK_SANTRALE_YENİDEN_ONAY-22.01.2015

 

Yurt Gazetesi, 22.01.2015

Yurt_Gazetesi-ÇANAKKALE_SANTRALDEN_KURTULAMIYOR-22.01.2015

 

AB ülkelerinde olsa yer yerinden oynardı

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Düzce’de düzenlediği basın toplantısında kirlilik değerlerine ilişkin rakamları paylaştı ve bu değerlerin AB ülkelerinde olması durumunda acil önlem alınacağını ifade etti.

düzce
Bir süredir, Türkiye’de yaşanan çevre sorunlarını yerinde incelemek amacıyla başlattığı teknik gezi kapsamında Düzce’ye giden Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, burada hava kirliliği ile ilgili basına konuştu.

AB ülkelerinde olsa yer yerinden oynardı yazısına devam et