MOGAN GÖLÜ DİP ÇAMURU TEMİZLENMESİ PROJESİ

PROTOKOLÜN DETAYLARI

 30.09.2014 tarihli protokol ile Mogan Gölü’nün ıslahının sağlanacağı belirtilmiş ancak protokolün detayları aktarılmamıştı. Ankara Büyükşehir Bel. Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Gölbaşı Belediye Başkanı ve Orman ve Su İşleri Bakanı’nın ortak imzaladığı protokoldeki bazı gerçekler kamuoyu ile paylaşıyoruz. Birinci kısımda Mogan Gölü dip çamuru temizleme projesi ve ikinci kısımda da Gölbaşı Atıksu Arıtma Tesisi Projesi aktarılacaktır. Bilgiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan belgelerden edinilmiştir.

1

MOGAN GÖLÜ DİP ÇAMURU TEMİZLENMESİ PROJESİ yazısına devam et

Çamur iddiası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi, geçen sene Eymir Gölü ve Mogan Gölü’nün ıslah edilmesi için protokol imzaladı. Protokol kapsamında Mogan Gölü’nün dip çamurunun temizlenmesi planlandı. Ancak Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, Mogan Gölü’nden çıkarılan ve içinde ağır metal de bulunan dip çamurunun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 12 Eylül 1994 yılında ‘botanik park’ ilan ettiği Balıkpınar Köyü 574 nolu parsele döküldüğünü açıkladı. Bozoğlu, alanın Özel Çevre Koruma Alanı olduğunu belirterek, “Buraya çamur boşaltamazlar” dedi.

Milliyet Gazetesi 29 Temmuz 2015

milliyet1

milliyet2

Çamur iddiası yazısına devam et

SEL RİSKİ DOĞAR

Geçen yıl Eymir ve Mogan Gölü’nün ıslah edilmesi için imzalanan protokolde, atık su arıtma tesisi yapılmasının planlandığı ortaya çıktı. ÇMO ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu, “Gölbaşı hatta Ankara için sel riski doğar” uyarısı yaptı.

Milliyet Gazetesi 27 Temmuz 2015

milliyet1

milliyet2

SEL RİSKİ DOĞAR yazısına devam et

Eymir’in kaderini belirleyecek görüş 7 aydır verilmiyor

ÇESAM Başkanı Bozoğlu: Bakanlık derhal idari soruşturma açmalı. Biz de bu işin peşini bırakmayacağız.

Zaman Gazetesi 26 Ağustos 2015

zaman

Eymir’in kaderini belirleyecek görüş 7 aydır verilmiyor yazısına devam et

Marka Proje

Bozoğlu: Yeşilin içinden geçecek 2 bin 600 kilometrelik bir yolda ÇED uygulanmayacak da nerede uygulanacak?

Hürriyet Gazetesi 15 Temmuz 2015

hürriyet 15

ÇEVRECİLER, 200 Küresel Ekolojik Bölge arasında yer alan Karadeniz’de planlanan Yeşil Yol’un sadece çevresel etkisinin olmayacağı, ‘Havva Anaların kültürünün bile değişeceği’ görüşünde. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu, bölgedeki Havva Anaların yaşam biçiminin değişmek zorunda kalacağını savundu. Projenin Karadeniz’i betonlaştıracağını belirten Bozoğlu, şöyle konuştu: “Yeşilin içinden geçecek 2 bin 600 kilometrelik bir yolda ÇED uygulanmayacak da nerede uygulanacak? ÇED’in sadece çevresel değil sosyal etkiyi de kapsaması gerekiyor.
Köylülerin, Havva Anaların yaşam biçimi değişmek zorunda kalacak. Kültürel çeşitliliğe etkisi olacak. Bu iki değerlendirme de yapılmadı. Bu kadar tepkiye rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üe Orman ve Su İşleri Bakanlığının hiç sesi çıkmıyor. Devasa bir proje olduğu için etkisi çok büyük olacak. Bu yol nereden geçecek, hangi malzemeler kullanılacak, kaç makine kullanılacak, hafriyat nereye dökülecek gibi soruların cevapları yok. Projenin sonu Ayder ve Uzungöl’deki gibi betonlaşma olacaktır. Turist gelsin diye yapılan proje, turistin gelmediği bir Karadeniz’in önünü açacak.”

AYM ÇED Diyene kadar olan oldu

Bozoğlu: Ne yazık ki, o projelerde atı alan Üsküdar’ı geçti…

Aksiyon Dergisi 13 Temmuz 2015

aksiyon 13 temmuz1aksiyon 13 temmuz2

Anayasa Mahkemesi (AYM), AK Parti’nin çıkardığı ve ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) muafiyeti getiren torba yasayı iptal etti. Bu karar neticesinde 3. köprü ve bağlantı yollan ile Gebze-İzmir Otoyolu gibi projeler için ÇED zorunluluğu geldi. Ancak AYM kararını açıklayıncaya kadar geçen sürede her iki projede büyük çevre tahribatı yaşandı. Çevresel tedbirler alınmadan çok sayıda taş ocağı ve beton tesisi gelişigüzel işletilmeye başladı. Orman ve su havzaları üzerinde yapılaşmayı teşvik edecek şekilde bu projeler şekillendirildi. Projenin çevreye daha az zarar vermesi için alınacak önlemler yeterli olmadı.

AYM ÇED Diyene kadar olan oldu yazısına devam et

Bozoğlu, Cerattepe için destekte…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Artvin halkına destek için TBMM’deydi.

IMG_6997

Artvin halkı ve Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Cerattepe’de açılmak istenen altın madenine karşı devam eden mücadelelerini duyurmak için TBMM önünde basın açıklaması yaptı.

IMG_7000

Kasım ayında bölgede inceleme yapan ve durumun vehametini gerek basın toplantısıyla gerekse hazırladığı ve ilgililere sunduğu raporla duyuran ÇESAM Başkanı Bozoğlu, Artvinlilere destek için TBMM önündeydi.

IMG_6995

Bölgede yapılmak istenen altın madenine karşı çıkan dernek üyeleri, milletvekilleri, TMMOB başkanı ve Ankara’da yaşayan Artvinlilerle bir araya gelen Bozoğlu, ‘Artvin’in üstü altından değerlidir’ diyerek atılan sloganlara eşlik etti.

IMG_7003

 

1 YIL 1 GÜN GECİKMELİ GEREKÇE…

Son cümle, en başta daha anlamlı:

Çam ormanlarını, en tatlı suları ve dağ başı gollerini seven alabalık ve onun yarım kiloluğu                                     pulsuz gümüş derisinde kızıltılarla Bolu’nun Abant golünde yüzebilsin diye bütün bu haykırışımız, mücadelemiz…

Çevre sorunlarına, mevzuata ve uygulamaya dair “en önemli karar” ın gerekçesi bir yıl bir gün sonra Anayasa Mahkemesi tarafından yayımlandı.

IMG_3011

 

1 YIL 1 GÜN GECİKMELİ GEREKÇE… yazısına devam et

Bakanı, Müsteşarı ve Genel Müdürü Bölgeye davet ediyorum…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇESAM) Başkanı Baran Bozoğlu, Artvin’de yapılmak istenen maden ocağı ile ilgili süreci yakından takip ettiklerini belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Müsteşar Prof Dr Mustafa Öztürk ve Genel Müdür Mustafa Satılmış’ı Artvin Cerattepe’ye davet etti.

IMG_3006

Bakanı, Müsteşarı ve Genel Müdürü Bölgeye davet ediyorum… yazısına devam et

Neden Yeşil Yola Karşıyız

Baran Bozoğlu: En büyük tahribat, bilginin toplumdan gizlenmesi…

Ordu Yorum Gazetesi 26 Haziran 2015

ordu yorum

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Eski Başkanı ve Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, insanların detaylı bilgiye ulaşamamasının en büyük tahribat olduğunu belirtiyor. Bozoğlu, Yeşil Yol Projesinde bütün projelerde olduğu gibi ÇED raporunun dikkate alınmadığı ve insanlara detaylı bilgi verilmediği için karşıyız diye belirtti.

Neden Yeşil Yola Karşıyız yazısına devam et