‘Demokrasi’de Birleştiler

Habertürk Gazetesi 17 Ekim 2015

 habertürk2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bombalı saldırının yaşandığı Gar Meydanının adının ‘Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirilmesine karar verildi. Valiliğin onayından sonra karar yürürlüğe girecek.
Ayrıca meydana “Demokrasi Anıtı” da dikilmesi kararlaştırıldı Büyükşehir Belediye Meclisi, 100 kişinin yaşamını yitirdiği Gar Meydanı’na “Demokrasi Meydanı” ismini verdi. Meclis’in Ekim Ayı son toplantısında, patlamanın olduğu alana “Demokrasi Meydanı” adı verilmesi ve bu alana “Demokrasi Anıtı” yapılmasını öngören Başkanlık Yazısı ele alındı. Buna göre Büyükşehir Belediyesi anıt için proje hazırlayacak. Yarışma düzenlenmesi ihtimaller arasında bulunuyor.
CHP Grubu, alana “Barış Meydanı” ismi verilmesini önerdi. MHP Grubu ise Başkanlık Yazısının İsimlendirme Komisyonu’na gönderilmesini talep etti.
Tartışmaların yaşandığı toplantıda, ‘Demokrasi Meydanı’ öneri, 13 ret oyuna rağmen 101 oyla kabul edildi. Karar, Valilik tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

‘BARIŞ VE DEMOKRASİ ÖNERİSİ’

Toplantıda CHP’li üyeler, meydanın adının ‘Barış’ olmasını istediklerini belirterek, “Saldırıda ölenler oraya barış ve demokrasi isteğiyle gitti. ‘Barış’ sözcüğü en uygun olanı. Bu millet yıllarca barışa hasret kaldı. Öneriyi, ‘Barış ve Demokrasi’ olarak düzenleyelim ama olmazsa ‘Demokrasi Meydanı’ önerisini destekleriz” diye konuştu. MHP’li üyeler, barışa karşı olmadıklarını söyleyerek, önerinin komisyona havale edilmesini talep etti. AK Parti’li üyeler ise şöyle konuştu: “Barış ve demokrasi arasında uçurum varmış gibi konuşuluyor ama demokrasi olmadan barış olmaz. Demokrasi birlikte yaşama kültürünün adıdır. Birlikte yaşamaya alışamadığımız sürece, bu ülkeye barış gelmez.”
Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, “Barışa, ve demokrasiye yapılan saldırının tarihe not edilmesi açısından ‘Demokrasi Meydanı’ ve ‘Demokrasi Anıtı’ önerisini destekliyorum” diye konuştu.