ÖZGEÇMİŞ

Dr. Baran Bozoğlu

Dr. BARAN BOZOĞLU KİMDİR?

EĞİTİM

1983 yılında doğdu. 2000 yılında Ankara İncirli Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Çevre Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2005 yılında lisans eğitimini bitirerek ODTÜ Kentsel Politika Planlama ve Yerel Yönetimler Bölümü’nde Yüksek Lisansa başladı. 2008 yılında “Gerede Project And Possible Financial Resources” konulu çalışması ile yüksek lisansı bitirerek aynı yıl Ankara Üniversitesi Sosyal Çevre Bilimleri Bölümü’nde doktora eğitimine başladı ve iklim değişikliği konusunda doktora tezini tamamlayarak 2018 yılında doktor ünvanı aldı. 2018’de ABD’nin başkenti Washington DC Georgetown Üniversitesi’nde Liderlik Eğitimi aldı.

ÇALIŞMA YAŞAMI

2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı’na Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 2009 yılında Uzman olan Bozoğlu, Ölçüm ve Denetim Dairesi Başkanlığı’nda Çevre Baş   Denetçisi olarak birçok ilde çevre denetimleri gerçekleştirdi. Bakanlıktaki uzmanlığını çevre yönetim sistemi kapsamında AB direktifi olan Eko-Yönetim ve Tetkik Programı   (EMAS) üzerine gerçekleştirdi. Aynı zamanda Bakanlıkta çevre mevzuatı ve çevre denetiBaran Bozoğlumi eğitimleri verdi. Türkiye’de “birleşik çevre denetimlerinin” yapılandırılması,   mevzuatının hazırlanması ve uygulamaların yaygınlaştırılması süreçlerinde yer aldı.

AB üyesi ve aday ülkelerinin denetim kurumlarının (Çevre ve Orman Bakanlığı) üyesi olduğu çevre denetçileri ağının (IMPEL), AB aday ülkeler için çevresel uyum ve yaptırım   ağının (ECENA), AB aday ülkeler için bölgesel çevre ağının (RENA) Türkiye koordinatörlüğünü yürüttü ve birçok uluslararası toplantıda ülkemizi temsil etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurulması ile Çevre İzin ve Lisans Dairesi Başkanlığı’nda görevine devam eden Bozoğlu, 2011 yılında Türk Akreditasyon Kurumu’nda (TÜRKAK) uzman olarak göreve başladı.2018 yılında bir süre ABD Washington DC belediyesinde çalışmıştır. 2020 Haziran ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Halen bu görevi yürütmektedir.

2016 yılında yapılan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 13. Genel Kurulu’nda yeniden Oda Genel Başkanlığına seçilmiştir. 2020 Haziran ayında, ASKİ deki üst düzey görevi nedeniyle etik olarak Oda başkanlığını bırakmaya karar vermiştir. Ayrıca, 2018 yılında kurduğu İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği’nin de başkanlığını yürütmektedir.

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI (ÇMO) İLE TANIŞMA

Çevre sorunlarına karşı mücadelesine üniversiteye girdiği yıllarda başladı. Kapanmak üzere olan ODTÜ Çevre Topluluğu’nu tekrar yapılandırarak 3 yıl topluluk başkanlığı yaptı. GDO’ya Hayır Platformu, Yapay Afetlere Karşı Platform, Nükleer Karşıtı Platform gibi birçok platformun kuruluşunda ve çalışmalarında

ODTÜ Çevre Topluluğu ve ÇMO Öğrenci Komisyonu adına yer aldı. Üniversiteye girdiği anda TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ile tanışarak Oda öğrenci örgütlülüğü olan ÇMO Öğrenci’nin kuruluşunda öncü rol oynadı. ÇMO 1. Öğrenci Çalıştayı’nın sekreteryasını yürüttü.

2005 yılında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nde teknik personel olarak çalışmaya başlayan Bozoğlu, 2006 – 2007 yılları arasında Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreteri olarak profesyonel hayatına devam etti.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası yöneticiliğine 2006 yılında ÇMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreteri olarak başladı. 2006 – 2010 yılları arasında ÇMO Ankara Şube Yöneticisi olarak görev alan Bozoğlu bu süreçte Ankara’nın çevre sorunlarına dair birçok etkinlik, kongre, sempozyum ve rapor hazırlıklarında görev aldı. Oda’nın ve TMMOB’nin kurullarında aktif olarak yer aldı.

2009 yılında ise duyarlı meslektaşları ile “genç” Çevre Mühendisleri grubunu oluşturarak ÇMO Genel Merkez Yönetimine ayrı bir liste olarak aday oldu. 2011 – 2015 yılları arasında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı olarak görev yapmıştır. Görevini aday adaylığı nedeniyle bırakan Bozoğlu, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı olarak çevre sorunlarına dair bilimsel çalışmalarını sürdürmüştür.

2016 yılında yapılan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 13. Genel Kurulu’nda yeniden Oda Genel Başkanlığına seçilmiştir. Halen bu görevini sürdürmektedir. Ayrıca, 2018 yılında kurduğu İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği’nin de başkanlığını yürütmektedir.

2010 – 2012 yılları arasında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 41. Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 26 yaşında TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇMO Yönetim Kurulu Başkanı olan Bozoğlu, TMMOB tarihinin en genç yönetim kurulu üyesi ve Oda Başkanı olarak anılmaktadır.

MEDENİ DURUMU

Askerliğini İskenderun’da yapan Baran Bozoğlu, 2013 yılında İrem hanımla yaşamını birleştirdi. 2017 Kasım ayında Laren isimli kızları dünyaya gelmiştir.

İLGİ ALANLARI

İş yaşamı, Çevre Mühendisleri Odası çalışmaları ve üyesi olduğu diğer sivil toplum kuruluşlarından arta kalan zamanlarında, müzik ile ilgilenen Bozoğlu elektro gitar çalmaktadır. Shito-ryu-kai Karate, masa tenisi ve doğa sporları ile uğraşan Baran Bozoğlu’nun ‘Kedi’ adında bir tekiri var.