133 milyon TL’lik Liman ÇED Tartışması Başlattı

Baran Bozoğlu: ÇED raporunda liman kısmı yoktu. Bu nedenle yapılan tesisin doğa ve deniz hayatı üzerindeki olası tahribatlarım bilmiyoruz…

Sözcü Gazetesi 13 Temmuz 2016

3.Havalimanı kapsamında 133 milyon 580 bin TLl bütçe ile inşaatına başlanan ‘yakıt terminali’ projesi, ‘ÇED tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Havalimanın yolu üzerindeki trafiğin azaltılmasın hedeflendiği proje kapsamında uçakların ihtiyacı olan yakıt, karayolu yerine denizden gemilerle taşınarak havalimanı yakınına kurulacak limana ulaştırılacak.

Çevre Mühendisleri Odası Başkam Baran Bozoğlu, deniz taşımacılığının çevresel açıdan daha elverişli bir ortam yaratmasına rağmen, 3. Havalimanı projesinin ÇED raporunda limana yer verilmediğini ve ciddi çevresel etkilerin oluşabileceğini vurguladı. ÇED raporlarında projenin bir bütün olarak düşünülmesi gerek bundan ayrıştırılamayacağını anlatan Bozoğlu, “ÇED raporunda liman kısmı yoktu. Bu nedenle yapılan tesisin doğa ve deniz hayatı üzerindeki olası tahribatlarım bilmiyoruz” diye konuştu.

Projeye bakıldığında ise 2 terminal binasından oluşacak limanda terminal 1 kısmına sadece akaryakıt gemileri yanaşırken, terminal 2’ye ise kuru yük ve genel kargo gemileri yanaşacak.