AB ülkelerinde olsa yer yerinden oynardı

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Düzce’de düzenlediği basın toplantısında kirlilik değerlerine ilişkin rakamları paylaştı ve bu değerlerin AB ülkelerinde olması durumunda acil önlem alınacağını ifade etti.


Bir süredir, Türkiye’de yaşanan çevre sorunlarını yerinde incelemek amacıyla başlattığı teknik gezi kapsamında Düzce’ye giden Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, burada hava kirliliği ile ilgili basına konuştu.


Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu önündeki basın toplantısına, Düzce Temsilcisi Zeyneti Bayrı Ünal ile birlikte gelen Bozoğlu, kentte aylardır süren hava kirliliğine değinerek , değerlerin 21 Ocak günü kirlilik Partikül Madde 10 (PM 10)’da 664 mikrogram/m3 e çıktığını söyledi. Bu değerin Avrupa Birliğinin sınır değeri olan 50 mikrogram/m3 13 katı olduğunu kaydeden ÇMO Başkanı, ‘Eğer bu veriler AB ülkelerinde olsaydı yer yerinden oynardı. Acil önlemler alınmaya başlar, sorumlular istifa ederdi. Belediye, Valilik, İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü anlaşılmaz bir şekilde sessizliğini koruyor. Kentin yöneticileri, halkın sağlığını korumakla görevli kişiler hala herhangi bir açıklama yapmadığı gibi bir önlem planı da açıklamadı’ dedi.


Konuşmasında teknik bilgilere de yer veren Baran Bozoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’yi göreve davet ederek, ‘Halk sağlığı risk altındayken, bu soruna çözüm üretmesi gereken Sayın Bakan, TMMOB’a bağlı odalarla uğraşıyor. Kendisini kirlilik yaşanan bölgeleri ziyaret etmeye, görevi olan Çevre Bakanlığı’nı icra etmeye davet ediyoruz’ diye konuştu.
Düzce Temsilcisi Ünal da konuşmasında, ‘Sesimizi duyurmak için buraya kadar gelen genel başkanıma teşekkür ediyorum ve yetkililerin, bir an önce önlem almalarını, Düzce için acil harekete geçmelerini istiyoruz’ dedi.


Daha sonra Düzce tv’de canlı yayına katılan ÇMO Başkanı, Düzce’de yaşanan kirlilik ile ilgili soruları yanıtladı, çözüm önerilerini sundu.