ALBATROS’UN SATIŞININ İPTALİ İÇİN HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ

BÜYÜKÇEKMECE sahilinde yer alan ve çevrecilerin satılmaması için eylemler yaptığı Albatros Parkı diye bilinen 30 dönümlük (516 ada 5 parsel) arazinin 11 Nisan’daki ihaleyle satışının ardından yeniden başlayan tartışmalar sürüyor.

HT İstanbul sayfalarında da defalarca gündeme getirdiğimiz Albatros Parkı için geçen yıllarda da eylemler yapılmıştı. 2015 yılında Büyükçekmece Belediye Başkanı Haşan Akgün’ün HT İstanbul’a yaptığı “Albatros’a otel ve rezidans projemiz var” açıklamasının ardından tartışmalar alevlenmişti. Geçtiğimiz yıl haziran ayında İBB Meclisi’nde alınan kararla arazi imara açıldı.

Arazi, 11 Nisan’da Büyükçekmece Belediyesinin düzenlediği ihale ile 160 milyon 30 bin liraya ‘Ortak Girişim’ teklifi veren Demir Grup Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve SKY Investment Group Gayri Menkul Ticaret AŞ’ye satıldı.

‘YANLIŞ BİR KARAR’

Arazinin satış ihalesinin ardından harekete geçen Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu, araziye dair plan davalarının devam ettiğini belirterek, “Plan davaları devam ederken belediyenin satış ihalesini gerçekleştirdiğini ve süreci yürüttüğünü öğrenmiş olduk.

Bunun, çevre ve doğa açısından oldukça yanlış bir karar, yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde çevre ve doğayı tahrip eden, rant odaklı bu yanlış karara karşı hukuki sürecimizi başlatacağız. İstanbul’un yeşil kalması için çaba harcamaya devam edeceğiz” dedi.