Ankara Suyunda Bakkal Hesabı

“Ankara’nın sadece 10 aylık suyu var”
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Ankara’ya içme suyu sağlayan barajlarda hiç yağmur yağmasa hile 1,5 yıl yetecek kadar su bulunduğunu açıklayan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü İrfan Kaya’yı eleştirdi. Her barajda buharlaşma nedeniyle yılda 1 metre (60 milyon metreküp) azalma gerçekleşeceğine dikkati çeken Bozoğlu, “Karla gelen suyun yarısından fazlasını zaten buharlaşmayla kaybediyoruz. Tüm kayıp kaçakları hesaplarsak mevcut yapı içinde bırakın 1,5 yılı, 1 yılı bile göremeyeceğiz. Ankara’nın sadece 10-11 aylık suyu olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Kış mevsiminin başında olmamıza rağmen yağan yağmur ve karla birlikte barajlarımıza son 1,5 ayda 73 milyon metreküp su geldi. Baraj havzalarına gelen son yağışlarla birlikte doluluk oranı yüzde 31,27 oldu. Bu rakam Ankara’ya hiç yağmur yağmasa bile 1,5 yıl su ihtiyacımızı karşılayacak miktarda” dedi.
“Bakkal hesabı yapılmış”

Kaya’nın açıklamalarını değerlendiren Bozoğlu ise şunları kaydetti: “Sayın Genel Müdür’ün açıklaması bilim dışı. Bu hesap nasıl yapılmış hayret ediyoruz. Buharlaşma ve kayıp kaçaklar işin içine katılmadan adeta bir bakkal hesabı yapılmış. Barajlarda buharlaşma nedeniyle yılda 1 metre azalma gerçekleşiyor. Karla gelen suyun yarısından fazlasını zaten buharlaşmayla kaybediyoruz. Tüm kayıp kaçakları hesaplarsak mevcut yapı içinde bırakın 1,5 yılı, 1 yılı bile göremeyeceğiz. Ankara’nın sadece 10-11 aylık suyu olduğunu söyleyebiliriz.”

“60 yıllık perspektif gerekir”

Bozoğlu, ayrıca “Hiçbir şehir, başkent su politikasını 1 yıl gibi kısa bir vade üzerinden sürdüremez. Bu politikalarda 60 yıllık perspektif gerekir. ASKİ Genel Müdürü, dersine hiç çalışmamış, sınıfta kalmış” dedi.

Başkentin su ihtiyacını karşılayan Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Kavşakkaya, Çubuk-2, Çamlıdere ve Elmadağ Barajlarının toplam hacmi 1 milyar 600 milyon metreküpe yakın.

Milliyet Ankara, 21.01.2015