Ankara’nın Havası Alarm Veriyor

Baran Bozoğlu: DSÖ tarafından metreküp başına 50 mikrogram olarak belirlenen partikül madde seviyesi sınır değeri  Sıhhiye’de son bir yıl içinde 199 gün aşıldı. Acil önlemler alınması gerekiyor.

Habertürk Ankara Gazetesi 24.12.2015

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara’da 8 noktada hava kalitesi ölçümü yapıyor. Ölçümlerde partiküler, azot oksit ve karbonmonoksit gibi değerlere bakılıyor. Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından insan sağlığı dikkate alınarak havadaki partikül madde sınır değeri metreküp başına 50 mikrogram olarak kabul ediliyor.

Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Ulusal Hava Kalitesi İzleme’ verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalara göre DSÖ tarafından kabul edilen sınır değeri Sıhhiye bölgesinde son bir yıl içinde 199 gün aşıldı. Bozoğlu, “Bu kirliliğin en büyük sorumlusu trafik ve ısınma amaçlı kullanılan yakıtların kalitesiz olması. Yerel yönetimlerin bu konuda daha fazla sorumluluk alması gerekiyor” dedi.

Ankara’nın Suriye’deki iç savaşın da etkisiyle göç aldığını anımsatan Bozoğlu, “Sıhhiye gecekondu bölgesine olan yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Bu bölgede ısınmak için doğalgaz yerine farklı kaynaklar kullanılıyor” dedi. Bozoğlu, daha ekonomik olması nedeniyle tercih edilen alternatif yakıtların denetlenmesini istedi.

Baran Bozoğlu, “DSÖ tarafından metreküp başına 50 mikrogram olarak belirlenen partikül madde seviyesi sınır değeri Sıhhiye’de son 1 yılda 199 gün aşıldı. Acil önlemler alınması gerekiyor” dedi.

Sıcaklık farkı ve hava akımını kesen devasa binalar nedeniyle kirliliğin dağılmadığını anlatan Bozoğlu,  ‘Ankara her geçen gün gelişiyor ve değişiyor.  Bu değişim temiz havayı bizlerden çalmamalı. Belediyeler eylem planları oluşturmalı. Karayoluna alternatif raylı sistem geliştirilmeli. Toplu taşıma cazip hale getirilmeli, vatandaşlar toplu taşıma araçlarına yönelmeli” dedi.

DENETİM YAPILMALI

Ankara’nın, Suriye’deki iç savaşın da etkisiyle göç aldığını anımsatan Bozoğlu, “Sıhhiye gecekondu bölgesine olan yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Bu bölgede ısınmak için doğalgaz yerine farklı kaynaklar kullanılıyor” dedi. Bozoğlu, daha ekonomik olması nedeniyle tercih edilen alternatif yakıtların denetlenmesini istedi.

 

 

 

Haber Ekspres Gazetesi 24.12.2015

Yeniçağ Gazetesi 24.12.2015

 

Edirne Yenigün Gazetesi 24.12.2015

Habertürk Gazetesi 23.12.2015