‘ASBEST YAYILIYOR’ İDDİASI

Havagazı Fabrikası alanında asbestli söküm işini alan Asbest Uzmanı Rahmi Baysal, kendilerinin yaptığı izolasyon çalışmalarının dağıldığını belirterek, “Asbest, rüzgarın etkisiyle dışarıya yayılıyor” dedi.

Bozoğlu: İnceleme yapıp rapor hazırlamak istiyoruz

ASBESTİN bina içindeki borularda olması nedeniyle yayılıp yayılmadığı konusunda net bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirten Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, “Toplumu aydınlatmak ve bilgi vermek amacıyla asbest uzmanlarımızla beraber bölgede, binanın ve alanın içerisinde inceleme yapmak istiyoruz. Asbestin hangi bölgelerde olabileceğini, nasıl bir önlem alınması gerektiğini ve alınan mevcut önlemlerin yanı sıra bu tehlikeli atıkların nasıl bertaraf edileceği ile ilgili görüşlerimizi ve oradaki uygulamayı raporlamak istiyoruz. Bağımsız bir kurumun rapor hazırlaması Büyükşehir Belediyesi yöneticileri açısından da oradaki personel açısından da aydınlatıcı olacaktır. Hepimiz Ankara’da yaşıyoruz, o bölgenin sorunu hepimizin sorunudur” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi tarafından şubat ayında Maltepe’deki Havagazı Fabrikası’nda yıkım başlamış, Mimarlar Odası ve Ankara Tabip Odası etrafa asbest yayıldığı gerekçesiyle mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Büyükşehir’in karara itirazı ise reddedilmişti. Havagazı Fabrikası’nda asbestli söküm işlerini yapan Asbest Uzmanı Rahmi Baysal, Başkentlileri tedirgin edecek yeni bir iddiada bulundu. Baysal, “Biz izolasyon çalışmalarını yapıyorduk. Brandaların çoğu açılmış. Asbest, rüzgarın etkisiyle dışarıya yayılıyor” dedi. Binanın gözden uzak olması amacıyla paravanla çevrildiğini belirten Baysal, “Asbestin derhal temizlenmesi ve bertaraf edilmesi lazım. Yürütmenin durdurulmasıyla tehlike yok olmuş, asbest oradan temizlenmiş algısı oluştu. Vatandaş için tehlikenin devam ettiğini bile bile neden kimse ses çıkarmıyor?” dedi.

“MİMARLAR ODASI CİNAYET İŞLEDİ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şöyle konuştu: “Asbestin alınması için her önlemi almıştık ve kaldırıyorduk. Mimarlar Odası bir noktada cinayet işledi ve yapılacak işi durdurdu. Oradan olabilecek her türlü işten kararı veren mahkeme ve şikayetçi olan Mimarlar Odası sorumlu. Biz bu konuda suç duyurusunda da bulunuyoruz. Çünkü tehlikeliyse kaldırılması lazım, tehlikesizse neden yaygara koparıyorsun?”