Aynı zamanda Halk Sağlığı Uzmanı gibi düşünmeliyiz

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) çevre mühendisliği bölümü öğrencilerine verdiği seminerde mesleğin önemine değinerek, ‘Hepimiz aynı zamanda halk sağlığı uzmanı gibi düşünmek ve davranmak zorundayız’ dedi.

SDÜ çevre mühendisliği bölümü öğrencilerinin daveti üzerine Isparta’ya giden Bozoğlu, bölüm başkanı Doç.Dr.Gökhan Civelekoğlu tarafından karşılandı. Civelekoğlu eşliğinde bölümü gezen Baran Bozoğlu, özellikle laboratuvarlardan çok etkilendiğini belirterek, ‘Öğrencileriniz çok şanslı. Hiç laboratuvarı olamayan üniversiteler biliyorum’ diye konuştu. Daha sonra seminerin yapılacağı salona geçen Bozoğlu, gördüğü kalabalık karşısında şaşkınlığını gizlemeyerek, ‘Şu an çok heyecanlandım. Bu kadar heyecanlı, hevesli kalabalık görmek beni hem şaşırttı hem de çok mutlu etti’ diye konuştu.

Seminerde ilk sözü alan Bölüm Başkanı Civelekoğlu, konuşma yapmayacağını, yalnızca ÇMO Başkanı ve Antalya Şube yöneticilerine, geldikleri için teşekkür etmek istediğini kaydetti. Bölüm Başkanının ardından kürsüye çıkan ÇMO Antalya Şube Başkanı Erdal Özdemir de, ‘Çok fazla şey söylemek istemiyorum çünkü biz zaten sık sık biraraya geliyoruz. Genel Başkanımız uzaktan, Ankara’dan geldi. Size söyleyecek çok sözü, sizin de ona soracak çok sorunuz vardır. O nedenle sözü hemen Genel Başkanıma bırakıyorum’ dedi.

Konuşmasına mezuniyetinden itibaren yaptıklarını anlatmakla başlayan ÇMO Başkanı, ‘Üniversiteden mezun olduğumda sizin gibi ne olacağımı, ne yapacağımı bilmiyordum. ÇMO Ankara şubede çalışmaya başladım. Ardından girdiğim dil ve kpss sınavlarını geçerek Çevre ve Orman Bakanlığına atandım’ şeklinde konuştu.

Bozoğlu, çevre görevlisi konusuna da değindiği konuşmasında, bu konuda yürüttükleri çalışmaları ayrıntısıyla anlattı. Baran Bozoğlu, ‘Her zaman söyledik yine söylüyoruz; kanundan çevre görevlisi ifadesi kaldırılmalı yerine çevre mühendisi yazılmalıdır. Şunu da unutmayın arkadaşlar, çalışma alanınız yalnızca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değil. Bir belediyenin de, bir sağlık bakanlığının da, bir orman bakanlığının da, enerji bakanlığının da çevre mühendisi istihdamına ihtiyacı var’ dedi.

Konuşmasında sık sık çevre mühendisliğinin önemine vurgu yapan Bozoğlu, ‘Çevre Mühendisliği bilimi aynı zamanda halk sağlığı bilimidir. Siz kendinizi nereye koyarsanız halk da sizi oraya koyar. Bu nedenle hepimizin yapması gereken, birlikte toplumdaki çevre mühendisi algısını değiştirmek. Cumhuriyetin ilk yıllarında özellikle köy enstitülerinde halk sağlığının nasıl korunabileceği ayrıntılı şekilde anlatılıyordu’ diye konuştu. Bir süredir yurdun farklı bölgelerinde teknik inceleme gezisi yaptığını anlatan ÇMO Başkanı, ‘Ancak bugün görüyoruz ki, yapılmak istenen projelerde halk sağlığı neredeyse hiç düşünülmüyor. Bunun önüne geçecek, önemini tekrar hatırlatacak olan biz çevre mühendisleriyiz. Hepimiz bir halk sağlıkçısı gibi düşünmek ve davranmak zorundayız’ dedi.       Konuşmasında bölümü gezdiğini, özellikle laboratuvarlardan çok etkilendiğini anlatan Bozoğlu, ‘Çok şanslısınız.  Gökhan hocam gibi mesleğini, bölümünü seven ve önemseyen bir bölüm başkanınız var. İnanın laboratuvarı olamayan bölümler gördüm’ diye konuştu. ÇMO Başkanı sunumunun ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.