Başımız Çok Ağrıyacak…

Bozoğlu: Yazanı uygulatan değil, uygulananı yazılı hale getiren bir düzenleme ile karşı karşıyayız.

Taraf Gazetesi 19 Kasım 2015

Posta Gazetesi 19 Kasım 2015

Birgün Gazetesi 19 Kasım 2015

Milliyet Gazetesi 19 Kasım 2015

Yeni Yüzyıl Gazetesi 19 Kasım 2015

Yeniçağ Gazetesi 19 Kasım 2015

Adana Bölge Gazetesi 19 Kasım 2015

Adana İleri Gazetesi 19 Kasım 2015

Ankara Başkent Gazetesi 19 Kasım 2015

A Gazete Bursa 19 Kasım 2015

Bursa Hakimiyet Gazetesi 19 Kasım 2015

Hürriyet Daily News Gazetesi 201 Kasım 2015

Şok Gazetesi 201 Kasım 2015

Akis Gazetesi 201 Kasım 2015

Gaziantep 27 Gazetesi 201 Kasım 2015

Tuna Gazetesi 201 Kasım 2015

Evde, mahallede davul zurna yasağı bitti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gürültü yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Buna göre mahalle aralarında ve meskenlerde yapılan düğün, asker uğurlamaları ve benzeri kutlamalar ‘gürültü yasağı’ kapsamından çıkarıldı.
Havalanlarında gürültü sertifikası olmayan uçakların iniş ve kalkışında alınan ‘tazminat’ da sona erdi. Hürriyet’in haberine göre, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, yönetmelik değişikliğine ‘gürültü kirliliği artarak devam edecek’ sözleriyle tepki gösterdi.

BOZOĞLU: GERİ GİDİŞ

Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, son açıklanan AB İlerleme Raporunda en olumlu görünen başlığın, ‘gürültü kirliliği ile mücadele’ olduğunu belirterek, yeni düzenlemenin bir geriye gidiş olduğunu vurguladı. Bozoğlu, yeni düzenleme ile mahalle aralarında düğün, asker uğurlamalan yasağının kalktığını; kent içindeki havaalanlarına inen uçaklardan gürültü tazminatı alınmasına da son verildiğine dikkat çekti. 

Bozoğlu, mahalle aralarında ve meskenlerde yapılan düğün, asker uğurlamaları ve benzeri kutlamaların yasak kapsamı dışına çıkarılarak, bunların insan sağlığına, doğaya, canlılara zarar vermeyen uygulamalar olarak değerlendirildiğini anlattı.
Bayram, tören gibi durumlarda yapılan ‘havai fişek’ gösterileri de yasak kapsamından çıkarılarak, serbest bırakıldı. Bozoğlu, “Buradan bir kez daha anlıyoruz ki, yazanı uygulatan değil, uygulananı yazılı hale getiren bir düzenleme ile karşı karşıyayız” dedi.

GÜRÜLTÜLÜ UÇAK, TAZMİNAT ÖDEMEYECEK

Bozoğlu, kent içindeki havaalanlarına inen gürültü sertifikasız uçaklardan, tazminat alındığını; ancak bugünkü değişiklikle bu uygulamaya son verildiğini belirtti. “Artık havaalanlarına inen ve gürültü kirliliğine neden olan uçaklar, herhangi bir tazminat ödemeyecek. Oysa bu tazminat ile uçaklar, gürültü kirliliğine karşı önlem almaya zorlanıyordu. Aynı zamanda havalimanlarının gürültü kirliliğini önlemek için yapacağı faaliyetler için bir fon olarak değerlendiriliyordu. AB üyesi ülkelerdeki bu uygulama, bizde son bulmuş oldu” diye konuştu.

YİNE ERTELENDİ…

Yönetmelik değişikliğiyle, AB’ye uyum yasaları kapsamında çıkarılan bir uygulamanın tarihi değişti. İlçe Belediyelerin 30 Haziran 2013 tarihine kadar hazırlamak zorunda oldukları ‘stratejik gürültü haritası’ yani gürültü kirliliği açısından mevcut durum tespiti ve bunları önleyici eylem planı hazırlama zorunluluğunun tarihleri değişti. Harita hazırlama zorunluluğu 31 Aralık 2016’ya; eylem planı hazırlama ise 31 Aralık 2017 tarihine ertelendi.