BİGA YARIMADASI’NA 18 TERMİK SANTRAL

ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu: Yılda 30 milyon ton kül açığa çıkacak.

Hürriyet Bursa Gazetesi 25.12.2015

Ayyıldız Gazetesi 28.12.2015

Büyük Zafer Gazetesi 28.12.2015

Çanakkale’nin Biga Yarımadası na kurulması gündemde olan ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreçleri devam eden 18 termik santral projesinin bulunduğu açıklanırken termik santrallerin yerlerinin doğru tespit edilmediği öne sürüldü.
Çevre konusunda önde gelen araştırma ekipleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri “Enerjiye ihtiyaç olabilir ancak santrallerin yer seçimi yanlış” dedi. Marmara Denizi kıyısındaki Biga’da kurulacak santrallerin Bursa ve Bandırma’ya da etki yapacağı belirtildi. Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG) ve Sualtı Araştırma Derneği (SAĞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Veryeri, Türkiye’nin Avrupa Yaban Hayatı Koruma BERN Sözleşmesi’ne imza attığını hatırlatarak “Oraya bu termik santraller yapılırsa uluslararası sözleşmelere de uymamış olacağız” dedi.

AKDENİZ FOKU ÖLECEK

Ozan Veryeri, dünyada nesli tükenmekte olan Akdeniz tokunun yaşam alanı olan Biga Yarımadası nda bu canlıyı görüntülediklerini, kıyıdaki mağaralarda yaşadığını tespit ettiklerini söyledi. Veryeri, santrallerin Akdeniz fokunun yaşadığı mağaraları yok edeceğini ve nesil tükenen bu canlının Marmara’da da son temsilcisinin yok olacağını kaydetti.

30 MİLYON TON KÜL

Çevre Mühendisleri Odası’na bağlı Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇESAM) Başkanı Baran Bozoğlu, termik santraller faaliyete geçerse yılda 60 milyon ton kömürün yakılacağını belirtti. Baran Bozoğlu “Bunun çevreye yıkım etkisinde zararları olacak. Yılda 30 milyon ton kül açığa çıkacak. Ne kadar modern tesis kurarsanız kurun atmosfere karbon salınımı oranında büyük artış olacak” dedi.
Çanakkale Çevre Platformu Üyesi Hicri Nalbant İse İzmit’in Dilovası’nda yaşanan felaketin Biga Yanmadası’nda oluşacağını söyledi.
Nalbant “Gökyüzünden asit yağmurları yağacak. Türkiye’nin tarım ve hayvancılık merkezi olan Biga ve çevresi büyük bir felaketin eşiğinde. Yeraltı sulan da bu yağmurlardan etkilenecek, içme sularımız kirlenecek” dedi.