Bir Günde 520 Ton Atık…

Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu: Atık kaynağında ayrıştırılmalı..

Haber Türk Gazetesi 09 Eylül 2015

Büyük kentlerin en önemli sorunlarından biri ‘atık’… 5 milyon 150 bin nüfuslu Ankara’da günde ortalama 5 bin 220 ton evsel atık toplanıyor. Bunun bin 200 tonu iş yerlerinin yoğunlukta bulunduğu Çankaya’ya ait. İlçe belediyeleri tarafından toplanan çöplerin bir kısmı Mamak Çöplüğü’ne bırakılıyor. Ankara’da ‘atık yönetimi’ ile ilgili sorun yaşandığını iddia eden Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, “Mamak Çöplüğü, bizim için vahşi yani düzensiz bir depolama alanı. Koku sorunu büyük oranda çözüldü, bağ bahçe kuruldu. Sızıntı suların tekrar toplanıp bertaraf edilmediği bu alana düzenli depolama alanı diyemeyiz. Çöp dökümü durdurulmalı ve bölge yeniden rehabilite edilmeli” diye konuştu.

‘ANKARA’DA DOĞRU YAPILAMIYOR’

Doğru atık yönetimi için geri dönüşümün şart olduğunu belirten Bozoğlu şunları kaydetti: “Çevre mühendisliği disiplinine göre, atığın az çıkması çok önemli. Eğer atık çok çıkıyorsa, bunu geri dönüştürmek lazım. Geri dönüşümde de hala atık kalıyorsa, halk sağlığı ve çevre sorunları göz önüne alınarak düzenli depolama sahaları oluşturulmalı. Ancak Ankara’da bunlar doğru yönetilmiyor. Çıkan atıkların evlerde ayrışması gerekiyor. Hepsinin bir arada toplandığı durumda, atıkların arasındaki kağıda evsel atık bulaşabiliyor.
Yani kontemine olabiliyor. Bu sefer kağıt geri dönüştürülemez hale geliyor. Burada da apartman yöneticilerine, muhtarlara ve ilçe belediyelerine büyük görev düşüyor.”

‘Geri dönüşüm bilinci kazandırılmalı’

Atığın düzenli olarak toplanması gerektiğini söyleyen Baran Bozoğlu, şu önerilerde bulundu:
-Atık toplanma maliyeti düşük olmalı. Araçların yönlerine kadar her şey planlanmalı. Bunun için mahallelerde geçici toplama alanları yapılabilir. Çöpler, mahallelerdeki geçici istasyonlara konulan konteynerlerde bekletilebilir. Daha sonra belirli periyotlarla çöpler toplanabilir.
-Atığın aza indirilmesi sağlanmalı. Geri dönüşüm mantığı oluşturulmalı. Sokaktaki toplayıcılar, atık toplama sistemine entegre edilmeli.
-Apartmanlara mutlaka geri dönüşüm konteynerleri konulmalı. Olmayan apartmanlara ceza kesilmeli.
-Okullarda gençlere eğitim verilmeli. Belediyenin kurslarında da ev kadınlarına çevre koruma ve geri dönüşüm bilinci kazandırılmalı.