Bolu Hopa Gibi Olabilir

Bozoğlu: ‘Felaket yaşanabilir. Ormanlar ve ağaçlar yok edildiği sürece Hopa’daki gibi sel felaketlerin önüne geçilemez. Bolu’da da aynı manzarayla karşı karşıya kalabiliriz.

27.08.2015 Birgün Gazetesi

AKP Hükümeti rant uğruna doğanın talan edilmesi yönünde hız kesmiyor. Hopa’daki sel felaketinin üzerinden daha zaman geçmemişken, Bolu’da aralarında orman arazilerinin de bulunduğu yaklaşık 51 hektarlık alan turizm gelişim bölgesi ilan edilerek turizm yatırımları için imara açıldı.
Bolu Valisi Aydın Barış, turizm bölgesi ilan edilen bölgelerde turizm yatırımlarına teşvikler verileceğini belirterek, uygulamayı ‘yatırım için tahsis ettiğiniz ormanlık alan o ilin toplam ormanlarının binde beşini geçmiyor. Yapılacak yatırımlarda da ormana kalıcı zararlar verecek bir durum kesinlikle söz konusu olmayacak, yaptıkları alanın üç katı kadar alanı ağaçlandıracaklar’ iddiasıyla savundu.
AKP’nin giderayak bu rant projelerinden vazgeçmesi gerektiği uyarısında bulunan Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu ise Türkiye’nin zaten büyük bir iklim değişikliği tehdidi altında olduğunu, bunun yansımasının da Hopa’daki sel felaketinde görüldüğünü ifade etti.

‘Bolu yok olur!’

Hükümetin turizm tesis alanı haline getireceği 51 bin hektarlık bu alanın Bolu’nun bütün ekolojik yapısını değiştireceğini dile getiren Bozoğlu, “51 bin hektarlık bir alandan , bahsediyoruz. Üçüncü havalimanın alanı 7.600 hektardı ve şimdi bunun neredeyse 10 katı olan yeşil bir alanın yok olması gündemde. Turizm tesis alanı haline getirilecek bu alanla birlikte Bolu’nun ekolojik yapısı tamamen değişecek. Yeşil Yol’da olabilir! olduğu gibi burada da yok olma süreci başlayacak” dedi.

‘Nerede o ağaçlar?

Bolu Valisi Aydın Barış’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin Bozoğlu, “Açıklamalarda her zamanki gibi klasik bir söylem var, ‘Kestiğimizin 3 katı ağaç dikeceğiz’ diyorlar. 3. Havalimanı inşaat projesinde, 3. Köprü inşaat projesinde, Yeşil Yol projesinde de aynı söylemde bulunmuşlardı. Bu zamana kadar biz bu dikilen ağaçlan hiç göremedik. Buradan baktığımız zaman vali ve belediye başkanının açıklamalarından sığ, kalkınmacı bir yaklaşımı görüyoruz” diye konuştu.

‘Felaket yaşanabilir’

Ormanların ve ağaçların yok edildiği sürece Hopa’daki gibi sel felaketlerin önüne geçilemeyeceği uyarısında bulunan Bozoğlu, “önlemler alınmazsa Bolu’da da aynı manzarayla karşı karşıya kalabiliriz. Türkiye iklim değişikliği alanında en büyük krizi yaşayacak ülkeler arasında. Karadeniz’deki sel felaketi de bu duruma örnek nitelikte. Bu durumun önüne geçmenin yolu ise ormanlaştırma, ağaçlandırma çalışmaları. Bunu yapmadığımız sürece nasıl Artvin gibi bölgelerde sel felaketi yaşanıyorsa, Bolu gibi kırsal alanlarda da çok daha büyük sel felaketleri gündeme gelebilir” dedi.

‘Yaptıkları meşru değil’

Meşruiyeti kalmayan AKP iktidarının ülkenin geleceğini etkileyecek ekolojik bir krize karar vermesinin meşru olmadığını ifade eden Bozoğlu şöyle konuştu: “AKP’nin rant ve talan politikasının Bolu’daki yansıması ile karşı karşıyayız. Bu ciddi bir felaket ve bir an önce bu kararın durdurulması gerekiyor. AKP giderayak bu rant politikalarından vazgeçmelidir.”