Bozoğlu Eymir’de yaşanan hukuksuzlukları milletvekillerine anlattı

Mogan Gölü ile birlikte Ankara’nın önemli doğal gölü olan Eymir Gölü’nün yok olmaması için çalışmalar sürüyor.  Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu,  düzenlediği basın toplantısı ve basın açıklaması ile 1. Derece Doğal Sit alanı olan, yüzlerce kuş türünü, bitki ve hayvan türünü ekosisteminde barındıran Eymir Gölü kuzeyine yapılması planlanan otel projesi konusunu gündeme getirmişti.

Projeye dair birçok usulsüzlük olduğunu belirleyen Bozoğlu, basın açıklamasının ardından, konunun ilgilileri ve milletvekilleriyle görüşmeler yapıyor.

Bu çerçevede, dün CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay ve CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile görüşen ÇMO Başkanı, konuyu bütün ayrıntıları ile paylaştı. Görüşmelerinde, Ankaralıların AOÇ’ye yeterince sahip çıkamadıklarını söyleyen Bozoğlu,  ‘Geç kalınmış tepkiler kent alanlarının ranta teslim edilmesine karşı yetersiz kalmaktadır. Eymir’de yapılması planlanan projelere dair mücadele konusunda geç kalınmamalı, projeden vaz geçilmemesi durumunda ÇED süreci halkımızca takip edilmelidir. Odamız olası bir ÇED sürecinde kamuoyunu bilgilendirmeye, Eymir Gölü’nün yapılaşmaya teslim edilmemesi adına devam edecektir’ dedi.

Mustafa Balbay ve Sezgin Tanrıkulu da konu ile ilgileneceklerini, çevre sorunlarıyla mücadele için yapılabilecekler konusunda her türlü desteği sağlayacakları sözünü verdi.

Ziyaretlerin ardından CHP grup toplantısına da katılan Baran Bozoğlu, daha sonra Ankara milletvekili Gökhan Günaydın ve CHP Tarım Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi.