BOZOĞLU, GÜLLÜCE VE GÖKÇEK`İ GÖREVE ÇAĞIRDI

http://www.milliyet.com.tr/trt-de-kanalizasyon-skandali-gundem-2060842/

http://www.radikal.com.tr/cevre/trt_ortaligi_batirmis-1360429

TRT Kampüsü içinde yer alan beş binanın kanalizasyon, deterjan ve tuvalette kullanılan diğer kimyasalları içeren atık suyun, 200 metre uzaklıktaki belediyenin kanalizasyon sistemi yerine arıtılmadan İmrahor Vadisi‘ne deşarj edildiğini kaydeden Bozoğlu, çevreyi kirlettiği gerekçesiyle TRT hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

ÇMO Ankara Şube‘den Cem Şahin ile birlikte bölgede inceleme yapan Baran Bozoğlu, atıkları taşımak için TRT içinde bir yere kadar sistem oluşturulduğunu, ancak sonrasında bu atığın kanalizasyon yerine İmrahor Vadisine aktığını tespit etti.

Bunun, Eymir Gölü‘ne de zarar verebileceğini kaydeden ÇESAM Başkanı, ‘Bu Eymir‘i kanalizasyona çevirir. Atık suyun yeraltı suları ile göle karışma ihtimali de çok yüksek. Eymir Gölü ve İmrahor Çayı‘ndaki canlı yaşamı biter‘ dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek‘i göreve çağıran Bozoğlu, Çevre Kanunu‘nun 20 – F Maddesi‘ne göre TRT‘ye 116 bin 261 TL ceza kesilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Baran Bozoğlu şöyle konuştu:

‘Atık suyun geldiğini TRT yönetimi çok iyi biliyor çünkü atık suyu binalarından almak için bir altyapı kurup belli bir noktaya kadar götürmüş. Ama bu noktayı, kanalizasyon sistemiyle birleştirmek yerine doğrudan doğaya vermişler.


İmrahor Vadisi, bir ekolojik bütünlüğe sahip. Mogan ve Eymir Gölü ile Ankara Çayı‘na karışan bir vadiden bahsediyoruz. Burada çok çeşitli bitki ve hayvanlar yaşıyor. İmrahor Vadisi, Çevre Mevzuatına göre atık suyun deşarj edilebileceği bir alıcı ortam değil. TRT, yasadışı bir iş yapıyor. Ayrıca atık suyun yeraltı suları ile göle karışma ihtimali çok yüksek çünkü bölgede toprak killi değil, geçirimli. Eymir Gölü, yüzde 90 suyunu Mogan Gölü ve yüzde 10 yeraltı sularından alıyor. TRT‘nin kanalizasyonu, Eymir Gölü‘nü besleyen yeraltı sularına karışıyor. Böyle giderse Eymir Gölü ve İmrahor Çayı‘ndaki canlı yaşamı biter. Bu kadar büyük bir kurum atık suyunu arıtmadan doğaya veriyorsa; bu dakikadan sonra TRT, ne çevre ile ilgili belgesel ne de kamu spotu yayınlasın.‘

Bölgede arıcılık ve tarımsal üretim yapıldığını da belirten Bozoğlu, ‘Bu su, akıp gidiyor. Kanalizasyonla sulanan meyve ve sebzeler soframıza geliyor. Burada nüfus yoğun. Mühye Köyü de, olumsuz etkileniyor‘ diye konuştu.