Bozoğlu Mevzuatı Eleştirdi

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, IREMCON – Uluslararası Çevre Kongresi`nde Çevre Mevzuatlarını anlattığı sunumda, yapılan yanlışlara değindi.

IFAT Eurasia 2015-Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı  bünyesinde düzenlenen, çeşitli ülkelerden yöneticilerin ve alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası kongreye davet edilen Bozoğlu Çevre Mevzuatı Çerçevesinde Yatırım Olanakları – Uygulamada Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Önerileri konulu sunum yaptı.

Türkiye`nin geri dönüşüm, atık ve su yönetimi alanlarındaki birikim, deneyim ve başarılarını uluslararası yatırımcılarla paylaşmak, bu alanlardaki ekonomik fırsatları ve yatırım imkanlarını uzmanlarla değerlendirmek, uluslararası işbirliklerinin gelişimine destek vermek amacıyla düzenlenen kongrede Bozoğlu konuşmasına, ÇED yönetmeliğinin yayımlandığı 20 yıl içinde uğradığı değişiklikleri anlatmakla başladı. ÇESAM Başkanı ilk kez 20 yıl önce hazırlanan ÇED Yönetmeliğinin yirmi yılda 17 kez değiştirildiğini belirterek, ‘Yapılan bütün değişiklikte de AB’ye uyum için yapıldı denildi. İyi de AB sürekli yönetmelik değişikliği mi yapıyor’ diye konuştu.

Çevre Mevzuatlarındaki belirsizlikleri ve açılan davaları örnekleriyle anlatan Bozoğlu, ‘Hukuki süreç yavaş ilerlediği için ne yazık ki, 3. Köprüde olduğu gibi, Yırca’da yüzlerce ağacın kesilmesi gibi, Atatürk Orman Çiftliği örneğinde olduğu gibi sonuç almakta da geç kalıyoruz’ dedi. Baran Bozoğlu, hukuki süreçte yaşananlar ve ÇED yönetmeliğindeki bu değişikliklerin halkı olumsuz etkilediğini ve toplumsal çevre olaylarına yol açtığını kaydetti.

AB teşvikli TEIEN projesinden de söz eden Bozoğlu, ‘2010 yılında devreye girmesi gereken projenin  internet sayfasına gidin karşınıza bu sayfa kullanılmıyor ibaresi geliyor. Yani 5 yıl geçmiş olmasına rağmen proje yürürlüğe girmedi. Aldığımız duyumlara göre de  AB bu proje için vermiş olduğu teşviki geri istiyor’ diye konuştu.

Konuşmasını tamamlayan Bozoğlu’na kongre düzenleyicileri tarafından teşekkür plaketi sunuldu.

ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE

Konferans sonrasında ÇMO Ankara Şubenin standına geçen ÇESAM Başkanı Balıkesir çevre mühendisliği öğrencilerinin sevgi gösterisiyle karşılandı.

 

Öğrencilerle tek tek ilgilenen Bozoğlu, geleceğin çevre mühendislerinin sorularını yanıtladı. Baran Bozoğlu, sohbetin ardından öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdi.