Bu kapasitede HES için bu kıyım mantıklı değil

Bozoğlu, hafta sonu Arhavi’de, mahkemenin hileli olduğu gerekçesiyle ÇED raporunu iptal ettiği Kavak HES projesini inceledi. Uzun yıllardır bölgelerindeki çevre katliamına karşı mücadele eden Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri ile Cihani’deki HES Direniş Çadırında biraraya gelen ÇMO Başkanı, sorunu onların ağzından dinledi.  Köy halkından HES sorunlarını ve HES’e neden karşı olduklarını dinleyen Bozoğlu şöyle konuştu:

‘Bu kadarcık enerji için böylesi bir doğayı yok etmek, hiçbir akla mantığa sığmıyor. Kavak HES’ in maliyeti çok yüksek. Mahkeme kararına ve maliyetin yüksekliğine rağmen bu HES’ten vazgeçilmemesi, HES’ lerin başka bir amacı mı var diye düşünmeye neden oluyor.

Konuyu iyi analiz etmek gerek. Mahkemenin kararına rağmen şirketlerin ısıtıp ısıtıp yeniymiş gibi sunduğu ÇED raporlarını incelemeden onaylamak, bu ülkede hukuk sistemini de yok ediyor.’

Halkla görüşmesinin ardından tarihi Çifteköprü yolu üzerinde bulunan Taşocaklarını da inceleyen Bozoğlu, karşılaştığı manzara karşısında, ‘Böylesi büyük çevre katliamını ilk kez görüyorum’ diyerek yaşadığı şaşkınlığı dile getirdi. Platform üyelerinden  Ak Kömür Kırma, Eleme ve Paketleme tesisi ve HES’ ler dahil bugüne kadar açılan ve de kazanılan davalar hakkında da bilgi alan ÇMO Başkanı, buradaki incelemeli hakkında rapor hazırlayacaklarını belirtti. Hazırlanan raporu bütün siyasi parti başkanlıklarına sunarak mecliste kamuoyu oluşturma çabası içinde olacaklarını kaydeden Bozoğlu, TMMOB ‘ u da davaya müdahil edebileceklerini kaydetti.

Odaya, davalara müdahil olmak için öneri sunacağını da sözlerine ekleyen ÇMO Başkanı, TMMOB koordinasyonuyla HES direnişçilerinin tek çatı altında toplanması gerektiğini söyledi.