‘BU KARARA HERKES SEVİNMELİ’

ÇMO Başkanı AYM’nin ÇED muafiyeti iptal kararı ve bundan sonraki süreci Bloomberg HT’de Finans Merkezi programında anlattı

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin ÇED muafiyeti iptali kararıyla ilgili olarak, ‘Bu karara, vatandaşlar, yatırımcılar, hükümet kısacası herkes sevinmeli’ dedi.

Bloomberg HT’de Finans Merkezi programına konuk olan ÇMO Başkanı Bozoğlu, AYM’nin ÇED muafiyetinin iptali kararı hakkında soruları yanıtladı. Bozoğlu, kararın ne anlama geldiği sorusu üzerine, Danıştay’ın Nisan 2013 yılında aldığı karardan söz ederek, ‘Mahkeme vurguladığımız eleştirileri haklı bulmuş ve -Kaldı ki, 2872 Sayılı Kanun yürürlüğe girmesinin üzerinden yaklaşık  30 yıl, ilk yönetmeliğin yürürlük tarihinin üzerinden ise 20 yıl gibi çok uzun bir süre geçmiş ve aradan geçen süre içinde yatırıma başlanmamış projelere yeniden ve tekrar ÇED sürecinden belli süreyle muafiyet sağlayan düzenlemenin çevrenin korunması ilkesi açısından hukuki bir dayanağı bulunamamaktadır-demişti’ şeklinde konuştu.

Kararın Türkiye için önemli bir karar olduğuna vurgu yapan Başkan Bozoğlu, ‘Bu karara Türkiye’de  yaşayan herkesin, vatandaşların, yatırımcıların, hükümetin sevinmesi gerekir. Ülkemiz, çevremiz adına sevinmesi gerekir, ancak bugünkü açıklamasından görüyoruz ki, Çevre ve Şehircilik Bakanımız sevinmemiş. Oysa ki, bulunduğu Bakanlık nedeniyle en çok onun sevinmesi gerekirdi’ dedi.

Programda, kararın hangi projeleri nasıl etkileyeceği ve zeytinlikler hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname ile açıklamalarda da bulunan Baran Bozoğlu, izleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.