Bu Tesisi Bölgemizde İstemiyoruz

Hasanoğlan Çevre Koruma Derneği temsilcileri, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nı ziyaret ederek, yapılması planlanan atık tesisinin bölgelerine zarar vereceği gerekçesiyle istemediklerini dile getirdi ve yardım istedi.

Hasanoğlanlı farklı meslek gruplarından temsilcilerin biraraya gelerek oluşturduğu Çevre Koruma Derneği üyeleri, ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu’nu ziyaret etti.

 

Heyet, Hasanoğlan’da 30 bin 526 ton kapasiteli atık tesisi yapılacağını belirterek, destek istedi. Heyet temsilcisi öğretmen Ali Kınacı, Hasanoğlanlılar olarak çok tedirgin olduklarını, nasıl bir yol izleyeceklerini bilemedikleri için yardım istemeye geldiklerini kaydederek şöyle konuştu:

‘Geçtiğimiz ağustos ayında bir protokol imzalanmış. Ancak bizim 15 gün önce haberimiz oldu projeden. Protokol için geçici dendi ama belirtilen yerde inşaat çalışmaları başladı. Arsanın çevresi telle çevrildi. Zemin geçirgenliği önlemesi için ziftlendi.

Tesise karşı olmamızın birincil nedeni, Ankara’ya ve Hasanoğlan’a su sağlayan Hatip Çayının hemen çıktığı yere yapılacak olması. Ayrıca yerleşim yerine 250 metre mesafede. Biz bu tesisi istemediğimizi belirten bir dilekçe yazdık belediyeye. Belediye başkan yardımcısı, belediye meclisinin ve meclis üyelerinin haberi yok. Onlar da bizim gibi 15 gün önce öğrendiklerini söylüyorlar. Zaten tarlalarımızdan, dağlarımızdan, bağlarımızdan çimento fabrikaları için toprak çekiliyordu. Hasanoğlan, bitki çeşitliliği nedeniyle tadı mükemmel balı ile meşhurdu. Bizim çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği sözkonusu.’

ÇMO Ankara Şube teknik personeli Cem Şahin’in de hazır bulunduğu toplantıda, heyeti dinleyen ve sunulan dosyayı inceleyen ÇMO Başkanı Bozoğlu, yürütülen mücadeleden çok etkilendiğini dile getirerek, ‘ Herkesin vazgeçtiği bir dönemde toprağınıza, suyunuza, çevrenize sahip çıkıyor olmanız beni çok duygulandırdı’ dedi. Baran Bozoğlu, konuyu araştıracağını, durumu inceleyeceğini belirterek, bölgeyi ziyaret etme sözü verdi.