Çevre Görevlisi ifadesi kaldırılsın

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Baltayı ziyaretinde, Çevre Kanunundaki Çevre görevlisi ifadesinin kaldırılmasını istedi.

ÇMO Başkanı Bozoğlu ve ÇMO Ankara Şube Yönetimi temsilcileri, kadro, atama ve diğer çevre sorunlarını görüşmek üzere,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Baltayı ziyaret etti.

. Kamuya yapılan son atamada çevre mühendisi kadrosu olmamasından yakınan ekibe Balta, ‘Kadro sorunu eskiden bu yana devam eden bir sorun. Biz de bunu düzeltmeye çalışıyoruz. 2015 bütçesi tamamlansın. Durumu tekrar değerlendireceğiz’ yanıtını verdi.

ÇMO Başkanı Bozoğlu görüşmede çevre görevli konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirerek, ‘Çevre görevlisi ifadesinin kaldırılmasın. Yerine çevre mühendisi ibaresi getirilsin’ teklifini yineledi. Çevre eğitimi konusunda da maddi ve manevi ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getiren ekip adına Bozoğlu, ‘Bakanlık bize yetki versin, biz bütün şube ve temsilciliklerimizde bu eğitimi ücretsiz yapmaya söz veriyoruz’ dedi.

Toplantıda, yeni değiştirilen ÇED yönetmeliğindeki aksaklıkları da dile getiren ÇMO Başkanı, teknik gezi yaptığı bölgelerde tanık olduğu sorunları da aktardı. Muhammet Balta, Bozoğlu’nun sözleşmeli çevre mühendisi alınıp alınmayacağı sorusu üzerine, ‘Bakan bey yurtdışında. Döndüğünde sizinle görüştüreceğim. Bu tip sorularınızı Bakan Beye sormanızı rica ediyorum’ şeklinde konuştu.

ÇMO Başkanı Bozoğlu, Balta’yı ziyaretin ardından Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış’ı ziyaret etti.

Birlikte yeni ÇED yönetmeliğinin konuşulmasının ardından Bozoğlu, teknik gezi sırasında tanık olduğu sorunları ayrıntılı olarak aktardı ve çözüm önerilerini sundu.