Çevre Kirliliği Artıyor, Çözüm Yenilenebilir Enerji Ağı

Susma Gazetesi 05 Ağustos 2015

Sinop Pusulası Gazetesi 06 Ağustos 2015

 

Sinop Vitrin Haber 10 Ağustos 2015

Dünya Kitle İletişimi ve Araştırma Vakfı’nın Zonguldak’ta düzenlediği “Çevre için Medya ve İletişim Ağı” toplantı gerçekleşti. Çevre kirliliği artıyor, çözüm yenilenebilir enerji Ağı” konulu toplantı Maden Mühendisleri Odası’nda yapıldı.

 

Toplantının açış konuşmasını İnci Demirkol yaptı. Dünya Kitle İletişimi ve Araştınna Vakfı Başkanı Demirkol, projenin amacını “Bölge insanlarını ınternet gazeteciliği konusunda bilgilendirmek ve yeni medya olarak tanımlanan içinde facebook, twıtter, ınstagram, youtube’un olduğu haber ve video paylaşım sıtelerındekı haber akışını takıp edebilmelerini ve bizzat haber kaynağı, haber veren/verebilen konumuna ulaşabilmesini, aktif kullanıcılar haline gelebilmesini sağlamayı amaçlamaktır” sözleriyle anlattı.
Ankara Çevre Mühendisleri Odası adına Baran Bozoğlu Seminerin ilk konuşmasını Ankara Çevre Mühendisleri Odası adına Baran Bozoğlu yaptı. Partikülün hava kirliliğinde en ciddi kanser sebebi olduğuna dikkat çeken Bozoğlu, ülkemizdeki hava kirliliğinin iki katı olduğunu vurguladı. Ankara’da 297 gün hava kirliliğinin tespit edildiğini, Zonguldak’ta da 232 gün sınırın aşıldığını diğer günlerin ise ölçülmediğini kaydeden Baran Bozoğlu, Ereğli’de 101 gün, Bartın’ta 110 gün sınırın aşıldığını ve diğer günlerde de ölçüm yapılmadığından dolayı oranın bilinmediğini belirtti. Çevrecilerin vatan hainliği ve yatırımları engellemekle suçlandığını, oysa çevrecilerin dünyada biten kömürle enerji üretimine karşı olup yenilenebilir enerjiden yana olduklarını anlatırken, enerji üretiminde önemli olanın verimlilik olduğuna dikkat çekti.
Gazeteci-Belgeselci Nazım AIpman Gazeteci-Belgeselci Nazım Alpın An konuşmasında sosyal medyanın önemine vurgu yaparken “Etkinlikleri sosyal medyadan öğreniyoruz. Gazeteler sosyal medya sallandı” diye haberler yapıyor.

Klasik gazetecilik artık öldü”

Çevre Mühendisleri Odası adına konuşan Baran Bozoğlu “Zonguldak’ta da 232 gün sınırın aşıldığını diğer günlerin ise ölçülmediğini kaydederek, Ereğli’de 101 gün, Bartın’ta 110 gün sınırın aşıldığını ve diğer günlerde de ölçüm yapılmadığından dolayı oranın bilinmediğini belirtti. Çevrecilerin vatan hainliği ve yatırımları engellemekle suçlandığını, oysa çevrecilerin dünyada biten kömürle enerji üretimine karşı olup yenilenebilir enerjiden yana olduklarını anlatırken, enerji üretiminde önemli olanın verimlilik olduğuna dikkat çekti.

Kanser hastalığı patladı

İzmirli Gazeteci Özer Akdemir, çevre konusunda haber yaparken yaşanan sıkıntıları aşmak için bazı sivil toplum örgüt temsilcileri olarak yargı ve denetim ekipleri arasına sızarak fotoğraf çekebildiğini, ükemizde 2004 yılından bu yana su örneklerinin tahlillerin yapılmamasının da kanser hastalığını patlattığını öne çıkardı.
Tema Zonguldak Temsilcisi Berran Aydan Tema Zonguldak Temsilcisi Berran Aydan, termik santrallerin yarattığı tehlikelinin önce farkına varamadıklarını ve tehlikeyi öğrendikten sonra da verdikleri mücadeleden kesitler sundu. Termik santrallerin dışında iletişim hatlarının da doğayı katlettiğini belirten Aydın, Zonguldak’ı termik santral cehennemi yaptırmamaya çalışacaklarını anlattı.
Bilişim uzmanı İlker Bekarslan Ankara’dan toplantıya katılan bilgisayar uzmanı İlker Bekarslan, Türkiye’de 76,.7 milyon nüfustan 37.7sinin alternatif internet kullanıcısı, 40 milyonun sosyal medya hesabının bulunduğunu, 69,6 milyonun mobil bağlantı yaptığını ve 32 milyonun mobil medya kullanıcısı olduğunu belirterek “Giderek bu rakamlar artıyor” dedi. Bekarslan, sosyal medyada hesap kapanmalarına karış önlem olarak da kişisel hesap yerme grup olarak seçim yapılmasını önerdi.

Barodan avukat talep edin

Seminerin son konuşmacısı Ankara Barosu’ndan Avukat Özgüre 1 Başaran’dı. Çevre eylemlermde yaşanan polis jandarma baskılarına karşı, eylemcilerin barışçıl bir eylem yaptıklarını vurgulamalarını, herhangi bir şekilde gözaltı olayı yaşandığında mutlaka barodan avukat talep etmelerini ve avukat gelmeden hiçbir belge imzalamamaları gerektiğini örneklemeleriyle anlattı.
Profesyonel-amatör haberciler ve ilgili sivil toplum örgütlerinin davet edileceği çalıştayların Zonguldak dışında Sinop, Ordu, Trabzon ve Artvin dahil olmak üzere toplam 5 kentte düzenlendiğini ifade eden Dünya Kitle İletişimi ve Araştırma Vakfı Başkanı İncı Demirkol, toplantının kapanış konuşmasında katılımcılara teşekkür etti ve “katılım sertifikalarını” verdi.