Çevre problemleri, bir ülkenin değil küresel problem…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇESAM) Başkanı Baran Bozoğlu, Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada, bir ülkede yaşanan çevre sorununun yalnızca o ülkeye ait bir sorun olamadığına dikkati çekerek, ‘Çevre problemlerini küresel bir problem olarak görüp ona göre değerlendirme yapılmalı’ dedi.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubunun davetlisi olarak Brüksel’e giden Bozoğlu, AB Üyelik Sürecinde Çevre Politikaları başlığında konuşma yaptı. Konuşmasına, ‘Çevre Mühendisleri Odası olarak herkesi selamlıyorum’ diye başlayan ÇESAM Başkanı, mega projelerde yer alan Avrupa ülkeleri izlerine dikkati çekti. Çevre sorununun tek bir ülkeyle sınırlı kalamayacağını belirten Bozoğlu, ‘Çeşitli çıkar gruplarının kaygısı üzerinden doğamız yok olmasın istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, İstanbul’un Kuzey ormanları aynı zamanda Bulgaristan’ın Istranca’ları ile de bağlantılıdır, Avrupa’nın havası Türkiye’nin havasıyla bağlantılı, dolayısıyla Türkiye’de yaşanacak bir ekolojik kriz, balkanları, balkanlar üzerinden Avrupa’yı da etkileyecektir’ dedi.

Konferansın ardından AB Komisyonu DG NEAR, DG Environment ve Bank Watch’tan temsilcilerle de görüşen Baran Bozoğlu, projeler ve fonlar hakkında bilgi aldı. Farklı ülkelerin STK temsilcileri ile de bir araya gelen Bozoğlu, çevre sorunları ve AB uyum sürecinde uyumlaştırılması gereken mevzuat hakkında görüş alışverişinde bulundu.

‘28 yaşında başarılı bir siyasetçi’ olarak tanımladığı Finlandiya Yeşiller Partisi milletvekili Ozan Yanar’la da sohbet etme fırsatı bulan Baran Bozoğlu, yurda döndü.