Çevre sorunları için birlikte mücadele edelim

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu CHP Ankara İl Başkanı Av. Necati Yılmaz’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Çevre sorunları konusunda yaptıkları çalışmaları aktaran Başkan Bozoğlu, ‘Gerek 3. Havalimanı gerek Gaziemir, Atatürk Orman Çiftliği gibi çevre katliamlarının yaşandığı her bölgeyi gündeme taşımaya çalışıyoruz’ dedi. Ankara Çayı’nda yaptırdıkları analizin ayrıntılarını da anlatan Bozoğlu, şöyle devam etti:

‘Meydana gelen kirliliğin boyutu çok büyük. Biz bunları her fırsatta dile getiriyoruz, anlatıyoruz. Ankara Çay’ı, Sincan`ın batısından geçen Ova (Zir) Çayı`nı ve Haymana suyunu alarak iyice çoğalıyor. Ayaş, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinden geçerek, Sakarya Irmağı`na dökülüyor. Keçiören, Akköprü, Yenimahalle (AOÇ bölgesi), Sincan gibi Ankara`nın merkezinden geçiyor. Yani kent içerisinde halkla doğrudan bağlantısı var. Ankara Çayı artık açık bir kanalizasyona dönüştü. Su içindeki kirlilik, ağı metaller vb hem toprağı suladığı için yediklerimizle, hem suya karıştığı için hem de açıkta akarken halk sağlığını tehdit ediyor. Biz bunları her fırsatta duyuruyoruz. Öncelikle kentimiz sonra da ülkemizdeki çevresel sorunları çözmek için birlikte mücadele edelim istiyoruz.`

İl Başkanı Yılmaz da yoğun siyaset gündeminden henüz bunun gibi konulara zaman ayıramadıklarını belirterek işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi. Olumsuz eleştiri ile muhalefet değil, öneri getiren muhalefeti tercih ettiklerine vurgu yapan Necati Yılmaz şunları söyledi:

‘Biz yapılan yanlışlar, olumsuzluklar üzerinden siyaseti onaylamıyoruz. Bizim amacımız, projelerimizle, planlarımızla muhalefet etmek. Kişiler, kurumlar üzerinden gitmektense yapılan işler üzerinden yürümeyi istiyoruz. Önce CHP’li belediyelerde bu çalışmaları yürütüp, geliştirip ardından Türkiye geneline bunu yaymak taraftarıyız. Bu süreçte işbirliği yapmaktan memnuniyet duyarız.’