ÇMO Yeni Başkanını Seçti…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Genel Kurul ve seçim çalışmasını tamamladı. Seçim sonucu toplanan yeni Yönetim Kurulu,  oy birliği ile Baran Bozoğlu’nu Yönetim Kurulu Başkanlığına seçti.

Ankara‘da 26 Mart Cumartesi günü yapılan Genel Kurul, Atatürk, silah arkadaşları, devrim şehitleri ve ülkede yaşanan bombalı patlamalarda yaşamını yitirenler için saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Divanın oluşturulması ve Divan Başkanı seçimi ile devam eden toplantıda ilk konuşmayı, ÇMO Başkanı Mert Güvenç yaptı.

Toplantıda TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı‘nın gönderdiği mesajın okunmasının ardından,  ÇMO Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Kaya Çalışma Raporu, Sayman Gökşin Tekindor Mali Rapor, Denetleme Kurulu üyesi Bahar Özöğüt ise Denetleme Kurulu Rapor sunumu yaptı.

Çalışma gruplarının oluşturulmasının ardından görüş ve eleştirilerini iletmek isteyenler dinlendi.

BİRLİKTE HAREKET VE YÖNETİM BU DÖNEMİN ŞİARI

Genel Kurulda söz alan ve kendisi hakkındaki eleştirilere yanıt vermek istediğini belirten ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu, Oda başkanlığı döneminde dört zorlu seçim atlatıldığını, politize ve gergin bir dönemden geçildiğini anlattı.

Bozoğlu, teknik gezi yaptıkları bölgelerle ve diğer bütün ziyaretleri ile ilgili olarak, ‘ Gittiğimiz her yerde gördüklerimizi, yaptıklarımızı web sayfamızdaki basın açıklamaları bölümünde rapor halinde görebilirisiniz. Bunu yapan, basında konuşan, televizyon programlarına çıkan Baran Bozoğlu değil, Çevre Mühendisleri Odasıdır‘ dedi. Bunun etkisinin bütün birimlerde de görüldüğünü anlatan ÇESAM Başkanı, ‘Hava kirliliği konusunda Kimya Mühendisleri Odası açıklama yapar denirken biz ÇMO olarak bunu yapabileceğimizi gösterdik. Bunun etkisini  ben birimlerimizde de görüyorum. Yalnızca merkez olarak değil birimlerimizin de görüşüne artık basında çok fazla yer veriliyor‘ diye konuştu.

Milletvekilliği aday adaylığı süreci hakkında da bilgi veren Bozoğlu, ‘Birim temsilcilerinin önerisi, desteği ve TBMM‘de bir çevre mühendisi olması  teklifi ile aday olduğum zorlu bir süreçti‘ ifadelerini kullandı. Kamuda çalıştığını, aday olmak için istifa etmesi gerektiğine vurgu yapan ÇESAM Başkanı, ‘İstifa edip 5 ay boyunca maaş almama kararını vermek çok zordu. Ancak ben bu kararı vermek zorunda kaldım. Bu kararı verirken tek kaygım, çevre mühendisliği mesleğinin mecliste temsiliydi, mesleğimize destek mekanizması kurabilmekti‘  dedi.

Çevre Görevlisi ile ilgili çalışmalara da değinen Bozoğlu, konunun kökten çözülmesi gerektiğini ancak kadın, çocuk haklarının bile korunamadığı bu dönemde, çevre kanunun değişmesini sağlayacak bir ortam bulunmadığını söyledi.

On dört ay başkanlığını yürüttüğü dönemde, meslek Odası susmasın, demokratik olsun diye mücadele ettiklerini de anlatan Baran Bozoğlu, ‘Birlikte hareket ve yönetim bu dönemin şiarı. Bu iş dayanışarak, konuşarak ve birlikte mücadele ile yürütülecek‘ diyerek, birimlerle birlikte hareket etmenin önemine değindi. ÇESAM Başkanı sözlerini, ‘ Bu gergin ve tehlikeli ortamda Ankara‘ya geldiği için meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki varız‘ diye tamamladı.

YORGUNLUK  AKŞAM YEMEĞİNDE GİDERİLDİ

Öğle yemeği için verilen aranın ardından Genel Kurul, çalışma gruplarının kararlarının okunması ve oylanmasıyla devam etti.

Gün boyu süren çalışmalar nedeniyle oldukça yorgun düşen ÇMO‘lular, akşam birlikte yenen yemek ve dinlenen müzik eşliğinde yorgunluk attı.

YENİ YÖNETİM İŞ BAŞINDA

Genel Kurul ertesi yapılan seçimin ardından 13. Olağan Genel Kurulu sonrasında seçilen TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyeleri görev dağılımı için yapılan oylamalar sonucunda oy birliği ile Başkanlığa Baran Bozoğlu,  İkinci Başkanlığa Zeyneti Bayrı Ünal, sekreter üyeliğe Cem Ferda Tunçer, Sayman üyeliğe Gökşin Tekindor seçilirken, Bülent Onat, Tuğba Uçankuş, Ertan Öztürk yönetim kurulu üyeleri olarak belirlendi.