Çoğu Zaman Kendimizi Yalnız Hissediyoruz…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, ÇMO Ankara Şube’nin gerçekleştirdiği genel üye toplantısında, ‘Çoğu zaman kendimizi yalnız hissediyoruz’ dedi.

ÇMO Ankara Şube’nin iki yılda bir düzenlediği genel üye toplantısı, Şube Başkanı Baycan Taşdelen’in açış konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından Şube Sekreteri Yeşim Bek, son iki yılda şube olarak yaptıkları çalışmaları içeren bir sunun yaptı. Bek, sunumun bitiminde üyelerin soru ve eleştirilerini almak istediklerini kaydetti. İlk sözü alan ÇESAM Başkanı Baran Bozoğlu, her genel kurul öncesinde yaptıkları gibi son günlerde yine iş yeri ziyaretleri ve üye toplantıları gerçekleştirdiklerini anlattı.

‘Eleştiri, işimizi geliştirebilmek için önemlidir’ diyen Bozoğlu şöyle devam etti:

‘Öncelikle belirtmek isterim ki, çoğu zaman kendimizi yalnız hissediyoruz. O nedenle bütün arkadaşlarımızın, meslektaşlarımızın bu gibi etkinliklere katılmasını bekliyoruz. ÇMO’yu yalnız bırakmamamız gerekiyor. Yaptığımız ziyaretlerde yapılan eleştirileri not aldım. Bunların başında eğitim ücretlerinin fazla ve kalitesiz olması geliyor. Biz, İstanbul ile Antalya’daki eğitimi aynı kalitede oldurmaya çalıştık ancak bunda da yalnız bırakıldık. Uzman meslektaşlarımızdan eğitim verme konusunda çok destek göremedik. Eğitimlerin ücreti de malumunuz, ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bu sıkışıklığımıza rağmen çalışmayan meslektaşlarımızın aidat borcunu 3 ay öteledik. Biliyorsunuz Oda’nın geçim kaynağı aidatlar ve eğitimler. Bir sonraki dönemde belki eğitim ücretleri yeniden değerlendirilebilir.

Diğer bir eleştiri de çevre mühendislerinin hakları için mücadele edilmediğiydi. ÇMO bu konuda 5 yıldır büyük bir mücadele veriyor. Elinizdeki broşürde bu konuda ne zaman ne yapıldı hepsi yazıyor. Lütfen okuyun ve okutun. Bununla da kalmadı ÇMO, çevre kanunu için mücadele verdi. Birçok büyük kazanımlar elde etti. Edilmeye de devam edecek.

Mesleğimizin itibarını, bilinirliğini artırmak, meslek onurumuzu korumak için çok çalıştık. Toplumda ve bakanlık düzeyindeki algıyı değiştirebilmek için basında çok daha fazla yer almamız, mesleğimizin önemini göstermemiz gerekiyordu. Yaptık. Gürültü, çevre kirliliği, sel felaketi, maden kazası vb gibi konularda çevre mühendislerinin de söz sahibi olduğu anlaşıldı ve bu ve benzer konularda artık basın bizi muhatap alıyor.’

Ankara Barosu salonunda 23 Aralık Çarşamba akşamı düzenlenen, ÇMO kurucularından ve TMMOB’un toplumcu Başkanı Teoman Öztürk’ün kızı Aslı Öztürk, eski ÇMO Başkanı Cihan Dündar, Ankara İl Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Adem Karacif, Bakanlık çalışanları ile çok sayıda çevre mühendisinin katıldığı toplantının ardından yeniyıl kutlamasına geçildi.