Enerji Bakanlığı Tasarruf Etmiyor

Evrensel Gazetesi 27.08.2015

Baran Bozoğlu: Enerji verimliliği konusunda yapılan çalışmaları popülist yaklaşımlarla, kağıt üzerinde kalan ”iyi niyetler”…

 

TOPLUMUN enerji tasarrufu sağlaması için sürekli kampanyalar düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Balgat’taki bakanlık binasında yeterince enerji tasarrufu uygulamadığı ortaya çıktı. Bakanlık binasında dış cephede yer alan klima dış üniteleri, bakanlığın bu konudaki ihmalini gözler önüne seriyor.
Toplu konutlarda ya da büyük ölçekli yeni binalarda ısınma veya soğutma sistemlerinin merkezi olmasını isteyen bakanlığın, kendi binasında soğutma için oda oda klima sistemi kullanması dikkat çekiyor.
Enerji ve Tabii Kaynak Bakanlığı binasında merkezi sistem ısıtma/soğutma yerine oda oda klimalı sistemin kullanılması, ‘Enerji verimliliği neden göz ardı ediliyor?’ sorusunu akla getirdi. Bakanlık, yıllardır Avrupa Birliği (AB) normları çerçevesinde enerji verimliliğini teşvik ediyor. Enerji verimliliği konusunda sayısız kanun, yasa ve yönetmelik bulunuyor. Ayrıca bakanlık bünyesinde kurulan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, eneıji verimliliği konusunda görevli birim olarak hizmet veriyor.
Yeni yapılan binalarda merkezi sistemin kullanılması, tasarruf sağlanması için pek çok kampanya hazırlandı, billboardlarda reklamlar yayınlandı.
Enerji verimliliğiyle ilgili yönetmelikler de kampanyalar da etkisiz kalıyor. Bunun en acı örneği ise bu yönetmelikleri ilk önce uygulaması gereken devlet kurumları. Benzer şekilde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının binasında da enerji verimliliğine uygun bir klima sistemi kullanılmıyor.

TÜRKİYE’YE NASIL ÖRNEK OLSUN?

Aynı zamanda Çevre Mühendisleri Odası eski başkanı da olan Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇESAM) Başkanı Baran Bozoğlu, enerji verimliliği konusunda yapılan çalışmaların popülist yaklaşımlarla, kağıt üzerinde kalan ‘iyi niyet’ler olarak kaldığını belirtiyor.
Enerji verimliliğinin dünyadaki en iyi enerji üretim biçimi olduğunu kaydeden Bozoğlu, yapılan çalışmaların da sözde kaldığını anlatıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında enerji verimliliğine uyulmamasını ‘tam tezatlık durum’ olarak niteleyen Bozoğlu, “Kendi binasında bile enerji verimliliği konusunda bir çalışma yapmayan Enerji Bakanlığı, diğer kamu kurumları ile vatandaşlara nasıl diyebilir ki ‘Binanı enerji verimliliğini sağlayacak hale getir” dedi