Eymir’de Diplomasi Kaybetti

Baran Bozoğlu: “Her şey bitti diye düşünmemek gerekir. Eymir çeperi ağaçlandırılıncaya kadar mücadelemiz devam edecek.

Birgün Gazetesi 20 Ekim 2015

Habertürk Gazetesi 20 Ekim 2015

Hürriyet Ankara 21 Ekim 2015

Milliyet Ankara 21 Ekim 2015

Ankara Başkent 21 Ekim 2015

Eymir Gölü yakınlarına yapılması planlanan ‘Diplomatik Otel’ projesi, doğal sit alanı olduğu gerekçesiyle reddedildi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, 1 ‘inci derece doğal sit alanı olan Eymir Gölü’ne 150 metre mesafede yapılması planlanan Diplomatik Otel’e ilişkin ÇED sürecini sonlandırarak, otelin yapımını askıya aldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararında, “Projenin Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yer alması nedeniyle projeye ilişkin ÇED Raporu özel formatı bu aşamada oluşturulamamakta olup projeye ilişkin ÇED süreci sonlandırılmıştır” ifadelerine yer verildi.
‘Altyapı yetersiz
1’inci derece doğal sit alanı olan, yüzlerce kuş. bitki ve hayvan türünü ekosisteminde barındıran, Ankara’nın önemli doğal gölü çeperine yapılması planlanan otel projesi hakkında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın itirazı sonuç verdi.
Proje hakkında plan farklılıklarını ve mevcut çelişkileri belirten TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, projenin “1. derece doğal sit alanına yoğun baskı yapacağı ve yapılaşma getireceğini, bölgenin teknik ve sosyal altyapısının yetersiz olduğunu, proje bölgesi ile ilgili birçok şaibe bulunduğunu ve bölgenin bir üst ölçekli planında ağaçlandırılacak alan olarak görüldüğünü” vurguladı.
‘Her şey bitmedi”
Bakanlığın kararını BirGün’e yorumlayan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, yaptığı açıklamada, “Her şey bitti diye düşünmemek gerekir. Eymir çeperi ağaçlandırılıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Eymir Ankaralılarındır, hiç kimsenin özel mülkiyeti olamaz. Bugün bir kez daha, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı, Ankara Valiliği ve tüm belediyeleri Eymir ve Mogan Göllerini korumaya ve çeperlerini ağaçlandırmak için bir an önce çalışma yapmaya davet ediyoruz” dedi.