Eymir’in kaderini belirleyecek görüş 7 aydır verilmiyor

ÇESAM Başkanı Bozoğlu: Bakanlık derhal idari soruşturma açmalı. Biz de bu işin peşini bırakmayacağız.

Zaman Gazetesi 26 Ağustos 2015


Eymir Gölü’nün geleceğini şekillendirecek olan Çevresel Etki Değerlendirmesi (CED) süreci, 7 aydır tamamlanamadı. Eymir Gölü’ne çok yakın mesafede yapılması planlanan diplomatik otel için başlayan süreç devam ediyor. Nihai ÇED Raporu otel projesi ve Eymir Gölü’nün akıbetini belirleyecek.
Eymir Gölü’ne 150 metre yakınlıkta diplomatik otel kurulabilmesini öngören Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci, 7 Ocak 2015 tarihinde Mühye köyünde gerçekleşen halkın katılım toplantısıyla devam etmişti. Toplantıdan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren bir başka genel müdürlük olan Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak otel projesiyle ilgili görüş istedi. Toplantının üzerinden 7 ay geçmesine rağmen Eymir’in geleceğini belirleyecek olumluya da olumsuz bir görüş henüz verilmedi.
Eymir Gölü’ne çok yakın mesafede yapılması planlanan diplomatik otel için başlayan süreç devam ediyor. En son halkın katılım toplantısıyla gündeme gelen Eymir Gölü, Çevre Mühendisleri Odası’nın (ÇMO) Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sorduğu soru ile bir kez daha gündeme geldi.
Oda Başkanı Mert Güvenç imzasıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi Genel Müdürlüğü’ne yazılan 18.06.2015 tarihli yazıda, ÇED sürecinin hangi aşamada olduğu soruldu. Konuyla ilgili kurumların görüşlerinin ne olduğunu da soran Oda yönetimi, görüş sürecinin tamamlanıp tamamlanmadığının bilgisini istedi. Ayrıntılı bilgi talep eden Oda’ya cevap Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Tanas imzasıyla 6 gün sonra verildi.

GÖRÜŞ BEKLENİYORMUS

ÇED Genel Müdürlüğünden verilen cevapta adı geçen projeyle ilgili 19.11.2014 tarihinde ÇED için başvuruda bulunduğu belirtildi. Görüşü istenen Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün 7 aydır cevap vermediğinin itiraf edildiği cevapta, “Söz konusu projeyle ilgili olarak 07.01.2015 tarihinde Halkın katılım toplantısı gerçekleştirilmiş olup projeye ilişkin ÇED Raporu Özel Formatı hazırlanabilmesi için Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün görüşü beklenilmektedir.” ifadelerine yer verildi. Kurumların görüşleri alındıktan sonra nihai ÇED raporu hazırlanacak, otel projesinin akıbeti belli olacak.

BOZOĞLU: İDARİ SORUŞTURMA AÇILMALI

Çevre Sorunlan Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, Eymir’in kaderini belirleyecek ÇED sürecinin sağlıklı işlemediğini söyledi. Üzerinden aylar geçmesine rağmen Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün henüz görüş vermemesini eleştiren Bozoğlu, “Bakanlık derhal idari soruşturma açmalı. Eymir çok önemli bir değer. Biz de bu işin peşini bırakmayacağız, Eymir’in yok olmasına göz yummayacağız. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü de üzerine düşeni yapmalı, görüşünü vermeli.” ifadelerini kullandı. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün olumsuz görüş vermesi durumunda bile otel projesinin hayata geçirilebileceğini kaydeden Bozoğlu, son olarak Mühye ve İmrahor Vadisini de içine alan geniş bölgede ‘kentsel dönüşüm’ kararı alındığını hatırlatarak, “Bu kadar beklenmesi manidar olabilir.” dedi.