Genel seçim için 170 bin ağaç kesilecek

Çevre Mühendisleri Odası, 7 Haziran seçimleri için yapılan çalışmalarda yaklaşık 170 bin ağacın yok olacağını açıkladı. Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu “Her aday adayı, seçim süresince 10 binlerce çok yapraklı broşür dağıtıyor. Bu aday başına bir ton kâğıt harcandığı anlamına geliyor. Türkiye genelinde seçim süresince 10 bin ton kâğıdın harcanacağını hesaplıyoruz. Demek ki 170 bin ağaç, seçim çalışmaları için yok olacak” dedi.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için açıkladığı takvim 10 Mart’ta başladı. Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, seçimde harcanacak kâğıtlara dikkat çekti. Bozoğlu, aday adaylarının sayısının 10 bini bulduğunu belirterek, “Her aday adayı, seçim süresince en az 100 bin kağıt yaprak tüketiyor. Bu da aday başına bir ton kâğıt harcandığı anlamına geliyor. Türkiye genelinde seçim süresince 10 bin ton kâğıdın harcanacağını hesaplıyoruz. Bir ton kağıt için 17 ağaç kesiliyor. Demek ki 170 bin ağaç, seçim çalışmaları için yok olacak” diye konuştu.
‘Seçim ormanı’ çağrısı
Bu hesapta partilerin ve siyaset aktörlerinin hazırlayacağı broşür ve afişlerin yer almadığını vurgulayan Bozoğlu “Bu nedenle çok daha fazla ağacın yok olacağını tahmin etmek güç değil. Bir ağaç, yaklaşık 250 kişiye oksijen sağlar. Her aday 4 bin 250 kişinin oksijen ihtiyacını yok ediyor” diye konuştu.
Bozoğlu, seçim sürecinde tüketilen kâğıtlar nedeniyle yok edilen ağaçların telafisi ve doğaya saygı için tüm siyasi partileri işbirliğine davet etti. Bozoğlu, orman alanları büyük zarar gören İstanbul veya Ankara’da, “2015 Genel Seçim Ormanı” oluşturulması çağrısında bulundu.

Milliyet 14 Mart 2015

 

Hasandağı Gazetesi 17 Mart 2015