Gökçek burayı rant alanı yapmayı planlıyor

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Ulusal Kanal’da haber programında, Dikmen Vadisi’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istediğini yapamadığını belirterek, ‘Sayın Gökçek şimdi bu alana şirketleri sokarak sorundan kurtulmayı planlıyor’ dedi.

Dikmen Vadisinde ilk kez 2005 yılında, belediyenin aldığı kararla kentsel dönüşümün başladığını anlatan ÇMO Başkanı şöyle devam etti:

 

‘Gecekondu doğru bir kentleşme değil ve bunu savunmuyoruz elbette. Ancak Ankara’da gecekondu yapanlar aynı zamanda yaşadıkları yerin bahçesine ağaçlar, özellikle de meyve ağaçları dikmişlerdir. Bu bölge doğal bir yeşil alan var. Ankara’nın akciğerleri için bir soluk borusu olan vadideki evler yıkılıp yerine yüksek binalar dikilirken bu ağaçlar da kesilmiştir. Ben de o dönemde ÇMO Ankara Şube’de Yönetim Kurulu Sekreteri idim. Orada oturan vatandaşlara, sendikalar, odalar olarak hazırladığımız raporlarla destek olmak için yanlarındaydık.  O dönemde burada oturan vatandaşlar başka semtlere yönlendirildi. Vatandaşlar bugüne kadar büyük direnç gösterdi. Sayın Gökçek burada istediğini yapamamıştır. Şimdi bu alana şirketleri sokarak sorundan kurtulma planındadır.’

Kentsel dönüşümün, halkın daha sağlıklı, güvenli, daha iyi bir çevrede yaşaması için yapılması esasına dayandığını ifade eden Bozoğlu, ‘Burada yapılmak istenen bir rantsal dönüşümdür. Projeye baktığımızda bunu görüyoruz. Metrekaresinin 2 bin 800 TL olan arsa fiyatları, burada rantın nasıl somutlaştığını gösteriyor’ diye konuştu. Baran Bozoğlu, kentsel dönüşüm uygulamasının nasıl olması gerektiğine de değinerek şunları söyledi:

‘Üzerinde hiçbir bina olamayan, örneğin İmrahor vadisinde de kentsel dönüşümden söz ediliyor. Üzerinde bina olmayan bir yerde kentsel dönüşümden değil, rantsal dönüşümden söz edilebilir. Buradaki para halkın değil, şirketin cebine girecek. Bu yapı kentleri yıkan, sonra yeniden yapan bir sistem. Oraya bir AVM, bir ticaret alanı yapılması, konut fiyatlarının da artmasına neden olacak. Yani rantın daha da katlanması için yapılan bir algı yönetimidir uygulanan.’

Eymir’de yaşanalar hakkındaki bir soru üzerine de ÇMO Başkanı, ‘Burayı da imara açma yönünde hazırlık yapılıyor. Zaten İmrahor vadisinden başlandı. Eymir, Ankaralılar için yürürken tek bir beton bile görmediği yegane alan. Şimdi buranın kuzeyinde yapılaşmanın yolu açılmak isteniyor. Bu alan yapılaşmaya açılırsa Eymir de Mogan gibi yok olacak. Geçenlerde Sayın Gökçek ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Mogan’ı kurtaracaklarını açıkladı. Buradan sesleniyorum: Eğer gerçekten ciddilerse, bu alanı imara açmayacaklarına dair halkın önünde söz versinler’ diye konuştu.

Programı izlemek için linki tıkayın: http://youtu.be/KSblzenfzXw