KADRO ALANLAR AÇIKTA KALAN MESLEKTAŞLARINI UNUTMAMALI

Çevre Mühendisleri Sevinç ve Çoban ÇMO Başkanı Bozoğlu’nu ziyaret etti

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, çevre mühendisleri Gökhan Sevinç ve Yusuf  Çoban’ın ziyaretinde, ‘Kamuda çalışmaya başlayan çevre mühendisi arkadaşlarımız, açıkta kalan meslektaşlarını unutmamalı’ dedi.

Bakanlıklarda çevre mühendisi istihdamının yetersizliğinden yakınan Sevinç ve Çoban,  yaşadıklarını paylaşmak ve yapılabilecekleri konuşmak için ÇMO Başkanı’nı ziyaret etti. İstihdam sorunun dayanamayacakları bir duruma geldiklerini anlatan çevre mühendisleri, sorunun çözümü için neler yapılabileceklerini sordu.

2011 yılında Çevre Bakanlığı kurulduğunda, KPSS’siz personel alımının önünü açan Bakanlar Kurulu kararına karşı çıktıklarını anlatan ÇMO Başkanı, ‘Bunun yanlış olduğunu anlattık, karşı çıktık. Ama o dönemde yalnız kaldık. Kimse yanımızda olmadı. Ne yazık ki, karşı çıkmamız yeterli olmadı, bu iş devam etti’ diye konuştu. Daha sonra en azından yönetici kadrolara çevre mühendisi alınması için çok çaba harcadıklarını belirten Bozoğlu şöyle devam etti:

‘Özellikle yönetici kadroda meslektaşlarımızın olmaması, çevre mühendisi kadrosunun eksik olması çevre sorunlarının da çözümünün de geri planda kalmasına neden oluyor. Bizim çalışmalarımız ve baskılarımız sonucunda 90 kişi kadrolu 50 kişi de sözleşmeli personel alımı yapıldı.

Özellikle taşrada çalışan çevre mühendisi sayısı oldukça az. Büyük şehirleri ayrı tutarsak, illerde en az 20 çevre mühendisi çalışması gerek. Biz bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Geçen hafta Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin’i ziyaret ettik. Orada da dile getirdik.  Ulaştırma ve Çevre Sağlık hatta Çalışma Bakanlıklarında, belediyelerde çevre mühendisi istihdamının zorunlu olduğunu anlattık.’

Birlikte hareket etmenin önemine de değinen Bozoğlu, ‘Ne yazık ki, kadro alan arkadaşlarımız, kendilerince haklı nedenlerle açıkta kalan arkadaşlarını unutuyor. Oysa ki, ancak birlikte hareket edebilirsek kazanım elde edebiliriz’ diye konuştu.

ÇMO Başkanı, Bakanlıklar nezdinde görüşmeler yapmaya devam edeceklerini ve bu görüşmelerde istihdam taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Görüşmenin ardından, 28 Ağustos Perşembe günü Tweetter’da  #KamuyaÇevreMühendisiLazım başlığı ile talepleri iletmek için kapanya başlatma kararı alındı.