KALİTESİZ KÖMÜR KALICI HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR

Türk Mimarlar ve Mühendisler Odası (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, kalitesiz kömür kullanımından kaynaklı hava kirliliğinin kalıcı hastalıklara neden olduğunu bildirdi.

Bozoğlu, yaklaşan kış aylarıyla birlikte ısınmada kullanılan kömürün kaliteli olması konusunda vatandaşları uyardı. Bozoğlu, bu yıl hazırladıkları hava kirliliği raporunu aralık ayında yayınlayacaklarını söyledi. Hava kirliliğinin temelinde ısınma amaçlı kullanılan kalitesiz kömürün yattığını kaydeden Bozoğlu, “Kalitesiz yakılan kömür hem yurttaşların yakın bölgelerinde hem de kentin genelinde büyük bir hava kirliliğine ve solunum yolu başta olmak üzere kalıcı birtakım kronik hastalıklara sebep oluyor” diye konuştu. Bozoğlu, kullanılan kömürün kaliteli, enerjisi yüksek ve daha az kirletici etkisi olması gerektiğine vurgu yaparak, bunun için de laboratuvarda analiz yapılmasını, belediyelerin özellikle yardım amaçlı kömürlerde sıkı denetimlerle tedbir alması gerektiğine vurgu yaptı.

Bozoğlu şunları aktardı: “Hava kirliliğinin en büyük nedeni ısınma kaynaklı. Şehirlerde ısınma dışında, ulaşım kaynaklı hava kirliliğinde de ciddi yoğunluk var. Kalitesiz kömür hem yurttaşların yakın bölgelerinde hem de kentin genelinde büyük bir hava kirliliğine ve solunum yolu başta olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep oluyor. Kalıcı birtakım kronik hastalıklara sebep oluyor. Bu nedenle merkezi ısınma sisteminin kentlerde geliştirilmesi çok önemli. Çünkü bu, enerji verimliliğine de sebep oluyor. Bu nedenle merkezi ısınma sistemlerinde bacalara filtre takılması ve çevre teknolojisi kullanılması hava kirliliğini azaltacaktır.”