KINACI: 26 BÖLGE İÇİN HAVZA YÖNETİM PLANI HAZIRLADIK

Bozoğlu ve Tekindor, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Kınacı`yı ziyaret etti

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, ÇMO Yönetim Kurulu Başkanı Bozoğlu ve Sayman Tekindor ile görüşmesinde, 26 havza için yönetim planı hazırladıklarını söyledi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu ve Sayman Gökşin Tekindor, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Kınacı‘yı makamında ziyaret etti. Son günlerde yaşanan kuraklık ve su sorunları üzerinde düşüncelerini aktaran Bozoğlu, su yönetimi ve su politikası hakkında kapsamlı bir etkinlik planlamak istediklerini anlattı.

Su Kanunu Taslağı hakkında farklı kesimlerden sorularla karşılaştıklarını dile getiren Bozoğlu, karışıklıkları ortadan kaldırmak amacıyla geniş katılımlı bir sempozyum düşündüklerini belirterek, ‘Taslak yasalaşmadan, aydınlatıcı olması, karışıklıkları ortadan kaldırması ve her kesimin görüşünü almak amacıyla böyle bir çalışma planladık‘ dedi. Baran Bozoğlu, Genel Müdür Kınacı‘ya, bakanlık çalışanları, üniversite hocaları, yerel yönetim temsilcileri, iş adamları gibi birçok kesimden uzmanın katılmasının planlandığı sempozyumda konuşmacı olma teklifinde bulundu.

Su Kanunu Taslağı hakkında da karşılıklı görüşlerin paylaşılmasının ardından Kınacı şöyle konuştu:

‘Bana da farklı kesimlerden sorular, görüşler geliyor. Doğru bulduklarımı değerlendirmek üzere kaydediyorum. Konu, hiç tartışmasız çok önemli. Biz, yirmi altı havza için hareket yönetim planı hazırladık. İç Anadolu‘da Konya Ovası ve Seyhan olmak üzere iki havzada çalışmalara başladık.‘

Çevre ve Şehircilik ve Orman ve Su İşler Bakanlığı olarak ayrılmanın, su yönetimini olumsuz etkilemesinin yanı sıra, çevre mühendisi istihdamı açısından da kayıp olduğunu söyleyen ÇMO Başkanı, ‘Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘nda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nda da çevre mühendisi istihdamı çok önemli. Çevreyi önemseyen yöneticilerin, çözüm için çevre mühendisi istihdam etmesi gerekir‘ dedi.

Genel Müdürlük Makamında, samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Kınacı, sempozyumda konuşmacı olma teklifini de kabul etti.