KOSOVA MİLLETVEKİLLERİNDEN ZİYARET

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının konuğu  olarak Türkiye`de bulunan, ezan ve çan seslerinin gürültü kapsamına girip girmediği hususunda Türkiye`deki mevzuatı ve uygulamaları inceleyecek olan Kosova heyeti,  28 Şubat Cuma günü  Çevre Mühendisleri Odasını ziyaret etti.

Oda Başkanımız Baran Bozoğlu tarafından karşılanan, aynı zamanda Kosova Çevre ve Alan Planlama Komisyonu Başkanı da olan heyet başkanı Naid Hasami, ziyaretlerinin amacıyla ilgili olarak, ‘AB ile uyumlu olmasını istediğimiz, gürültü ve gürültü kirliliği ile ilgili bir yasa taslağı hazırlığı içerisindeyiz. Kosova`da insan sağlığını tehdit eden çok fazla gürültü var. Sizin ülkenizde de bu sorun nasıl çözülmüş onu incelemek istedik` şeklinde konuştu.

Daha önce dört yıl boyunca Çevre ve Şehircilik Bakanlığında AB projelerinde görev yaptığını, bu nedenle Kosova‘nın çalışmalarına yabancı olmadığını belirten Odamız Başkanı Bozoğlu, ‘Yasanın olması önemli ama kirliliğin tespiti, ölçümü en az yasa yapmak kadar önemli‘ diyerek laboratuvarların akreditasyonunun  önemine dikkati çekti.

Kendilerine ÇMO yayınlarından oluşan bir hediye sunulan konuk  heyet  ziyaretten ve bilgilendirmeden çok memnun olduklarını söyledi.