MİLLİYET GAZETESİ VE DÜNYA GAZETESİNE ZİYARET

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, ÇMO`nun kuruluş yıldönümünde startı verilen #SomaKanunu kampanyası kapsamında Milliyet ve Dünya gazetelerinin Ankara Temsilcilerini ziyaret etti.

İlk olarak Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan`ı ziyaret eden Bozoğlu, kampanya hakkındaki çalışmaları  anlattı. Konu ile çok ilgilenen Çevikcan, bunu gazetelerinde kullanabileceklerini söyledi.

Kuraklık ve nedenleri, 3.Havalimanı, Ergene havzası gibi çevre sorunlarının da ele alındığı görüşmede, Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi, çevre konusunu çok önemsediklerini belirterek, ‘Çevre haberlerinin biraz daha fazla yer alması bizim de sorumluluğumuzda çünkü konu çok önemli` dedi.

‘PEKİ ENERJİYİ NEREDEN ELDE EDECEĞİZ?`

Daha sonra Dünya Gazetesi Ankara Temsilcisi Ferit Barış Parlak`la bir araya gelen Bozoğlu, kampanyayı burada da anlattı. Konu ile yakından ilgileneceklerini söyleyen Parlak, ‘Üzerimize düşen ne ise yapmaya hazırız` dedi.

Görüşmeye katılan Haber Müdürü Hüseyin Gökçe, ‘HES`ler dereleri kurutuyor, nükleer tehlikeli, rüzgar enerjisi özellikle kuşlar açısından zararlı. Peki Baran bey biz bu enerjiyi nereden sağlayacağız` diye sorması üzerine Bozoğlu şöyle yanıtladı:

‘Biz çevre mühendisleri her şeye karşı değiliz. Enerji kaynağı HES de olabilir rüzgar da. Ama en önemlisi kayıpların önlenmesi. Kimi zaman %25`e varan kayıp kaçak oranlarının düşürülmesi özellikle nükleer santralin yapımına gerek duymamamızı sağlayacak. Öte yandan, enerji verimliliği, evlerde ve özellikle fabrikalarda, işyerlerindeki enerji tüketiminin düşürülmesi oldukça mümkün. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, kurumlarla, bilim insanlarıyla ve meslek odaları ile görüşerek topyekün, tüm kesimlerin katılımı ile enerji tasarrufu seferberliği ilan etmesi, hiç kuşkusuz dışa bağımlılığı çözecek. Ayrıca, yapılacak olanlarda yer seçimi çok önemli. Hangi bölgede ne uygun ona bakmak gerekir. Örneğin ABD`de oto yolların bazılarını camdan yapıyorlar ve altına güneş panelleri döşüyorlar. Biz de ülkemizde, özellikle güneşin yoğun olduğu bölgelerde neden bunu kullanmayalı?`