NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARINDAN ZİYARET

Niğde Üniversitesi Çevre Mühendisliği haziran mezunları ÇMO’yu ziyaret etti

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Oda`yı ziyaret eden Niğde Üniversitesi Çevre Mühendisliği`nden yeni mezun gençlerden Oda`ya sahip çıkmalarını isteyerek, ‘Oda`da yönetici olduğumda sizin yaşlarınızdaydım` dedi.

NÜ Çevre Mühendisliği Fakültesinden haziran döneminde mezun olan beş çiçeği burnunda çevre mühendisi, ÇMO Başkanı`nı ziyaret etti. Ankara`ya, TÜBİTAK`ta katıldıkları bir proje için, projenin Akademik Danışmanı hocaları Doç Dr Neslihan Doğan Sağlamtimur ile birlikte gelen Merve Demir, Mehmet Lider Yılmaz, Serkan Polat, Erol Özen ve  Halil Dördüm hazırladıkları proje hakkında Bozoğlu`na bilgi verdi. ‘Endüstriyel atık külün geopolimere dönüştürülerek değerlendirilmesi: Niğde örneği` konulu proje ile bin 7 proje arasında ilk 105 girdiklerini söyleyen gençler, derece alamamış olmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

Başkan Bozoğlu da ÇMO`nun geçmişi, çalışmaları, açtığı davaları ve mücadelelerini uzun uzun anlattıktan sonra şöyle konuştu:

‘Sizler artık çevre mühendislerisiniz. Bir meslek kuruluşu olan Oda`mıza sizler sahip çıkacak ve ilerilere taşıyacaksınız. Ben Oda`ya geldiğimde öğrenciydim. ÇMO öğrenci kurucusuyum. Hiçbir şeyimiz hatta tanınırlığımız bile yoktu. Arkadaşlarımla birlikte çok çalıştık. Üstelik bu iş tamamen gönüllülük esasına dayalı. Bir kuruş para almadığımız gibi yeri geldi cebimizden para verdik. Ama bugün artık Oda`mız birçok kesim tarafından tanınıyor ve takip ediliyor. Sizin yaşınızdayken yöneticiydim. Yarın bizler gideceğiz ve görevi siz devralacaksınız. Bulunduğunuz illerde temsilciliklere şubelere gidin, odanın çalışmalarına katılın. Çevremizde olan bitenler konusunda en çok bizler duyarlı olmalıyız.`

Daha sonra genç mühendislerin sorularını yanıtlayan Bozoğlu, projelerinin dereceye girmemiş olmasına üzülmemeleri, tam tersine daha büyük bir şevkle yeni işlere dört elle sarılmaları önerisinde bulundu